17. února 2016 7:23 Lidovky.cz > Relax > Design

Socialistické tramvaje Praze sluší, vyplývá ze studentského designu

Návrh tramvaje od Tomáš Chludila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh tramvaje od Tomáš Chludila. | foto: UMPRUM

Jak by měly vypadat nové tramvaje pro hlavní město? Dle studentů designu by vycházely spíše z konceptu těch starých socialistických. Alespoň takové jsou výsledky návrhů, které předvedly studenti pražské UMPRUM. Přestože tramvaje dle jejich studií nebudou realizovány, i tak zaznamenaly velký ohlas u veřejnosti.

„Lze říci, že všichni studenti našli zalíbení ve staré tramvaji T3 z 60. let, která dle jejich slov do Prahy patří. Stávající nové byť nízkopodlažní tramvaje se jim nelíbí exteriérem a shledali i interiér jako horší, ačkoli je řešila známá designerská studia,“ hodnotí přístup studentů k úkolu asistent ateliéru Průmyslového designu Vlastimil Bartas. Důkazem je, že u všech návrhů bylo přehodnoceno vnitřní uspořádání sedadel.

Právě návrh pražské tramvaje byly semestrálním úkolem jednoho z ateliérů na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. I když tramvaje jsou všem denně na očích a jezdí jimi většina Pražanů, není jim věnována patřičná pozornost. Důkazem mohou být i kritiky na profesionální zpracování tramvají, které jsou již delší dobu v provozu.

Skicy Prokopa Strnky.
Návrh tramvaje od Tomáše Šindeláře.

Studenti se tak museli vypořádat nejen s řadou konstrukčních podmínek – respektování existujících podvozků, výhledové úhly pro řidiče, zohlednit komfort i pro tělesně znevýhodněné cestující a další technická a provozní omezení, ale i názory a potřebami cestujících. Mimo to měl návrh respektovat a reflektovat místo svého provozu – Hlavní město Prahu.

Čtěte také: Kontroverzní krása, 10 let jezdí Prahou tramvaje od Porsche

„Studenti dostali za úkol vytvořit design tramvaje s ohledem na atmosféru hlavního města, jeho historii i způsob dopravy v Praze. Součástí zadání byly také ergonomické studie sedadel,“ přibližuje téma vedoucí ateliéru Průmyslového designu Ivan Dlabač.

tohTomáš Holý

Najdete na Lidovky.cz