17. února 2016 7:23 Lidovky.cz > Relax > Design

Socialistické tramvaje Praze sluší, vyplývá ze studentského designu

Návrh tramvaje od Tomáš Chludila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh tramvaje od Tomáš Chludila. | foto: UMPRUM

Jak by měly vypadat nové tramvaje pro hlavní město? Dle studentů designu by vycházely spíše z konceptu těch starých socialistických. Alespoň takové jsou výsledky návrhů, které předvedly studenti pražské UMPRUM. Přestože tramvaje dle jejich studií nebudou realizovány, i tak zaznamenaly velký ohlas u veřejnosti.

„Lze říci, že všichni studenti našli zalíbení ve staré tramvaji T3 z 60. let, která dle jejich slov do Prahy patří. Stávající nové byť nízkopodlažní tramvaje se jim nelíbí exteriérem a shledali i interiér jako horší, ačkoli je řešila známá designerská studia,“ hodnotí přístup studentů k úkolu asistent ateliéru Průmyslového designu Vlastimil Bartas. Důkazem je, že u všech návrhů bylo přehodnoceno vnitřní uspořádání sedadel.

Právě návrh pražské tramvaje byly semestrálním úkolem jednoho z ateliérů na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. I když tramvaje jsou všem denně na očích a jezdí jimi většina Pražanů, není jim věnována patřičná pozornost. Důkazem mohou být i kritiky na profesionální zpracování tramvají, které jsou již delší dobu v provozu.

Skicy Prokopa Strnky.
Návrh tramvaje od Tomáše Šindeláře.

Studenti se tak museli vypořádat nejen s řadou konstrukčních podmínek – respektování existujících podvozků, výhledové úhly pro řidiče, zohlednit komfort i pro tělesně znevýhodněné cestující a další technická a provozní omezení, ale i názory a potřebami cestujících. Mimo to měl návrh respektovat a reflektovat místo svého provozu – Hlavní město Prahu.

Čtěte také: Kontroverzní krása, 10 let jezdí Prahou tramvaje od Porsche

„Studenti dostali za úkol vytvořit design tramvaje s ohledem na atmosféru hlavního města, jeho historii i způsob dopravy v Praze. Součástí zadání byly také ergonomické studie sedadel,“ přibližuje téma vedoucí ateliéru Průmyslového designu Ivan Dlabač.

tohTomáš Holý

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz