Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soutěž Nápad roku ovládl design, zvítězil průhledný beton

Design

  7:00
Nápadem roku 2013 je průhledný beton. Soutěž, která se letos konala pošesté, ovládl tým české firmy Gravelli, jejíž inovativní materiál LiCrete ocení nejen designéři a architekti. Na dalších místech se umístil třeba tvůrce 3D tiskárny DeeOrange.

Průhledný beton Gravelli foto: Design Studio 22


"Letošní rozhodování nebylo kvůli vysokému počtu přihlášených projektů vůbec jednoduché. Porotci museli prostudovat tisíce stránek textu, aby mohli určit finalisty pro osobní prezentace. Stejně tak kvalita přihlášených projektů a tím i konkurence mezi nápady letos byla velmi vysoká," uvedl zakladatel soutěže Martin Kešner.

LiCrete je nová stavební hmota vytvořená sloučením betonu a průhledného materiálu, která je dostatečně pevná a zároveň propouští světlo. Přináší tak nové možnosti v designu a architektuře a jeho hlavní využití je při stavbě dělících příček, nosných zdí, schodišťových stupňů a dalších prvků.


Zajímá vás průhledný beton? Přečtěte si 5 NEJ designéra Tomáše Vacka, který s ním rád pracuje

Tomáš Vacek

Tomáš Vacek


"Výhra v soutěži Nápad roku 2013 pro nás znamená kromě nově získaných kontaktů, cen a medializace především ujištění, že jsme se vydali správným směrem. Máme velkou radost z toho, že porotci i veřejnost přijali náš produkt s nadšením a motivuje nás to k další práci," řekli serveru Lidovky.cz tvůrci materiálu Ladislav Eberl a Jiří Peters.

Obleky na míru i rezervační systém

Ve speciální kategorii Ekonom Student podnikatel pro studentský podnikatelský záměr s největším potenciálem i kategorii HTC Startup roku pro nejlepší již realizovaný studentský projekt vyhrála Kristína Čahojová s projektem TailorMySuit. Jde o online systém, který umožňuje přes internet vytvořit objednávku oblečení na míru a do tří týdnů mít doma oblek nebo košili dle představ bez návštěvy krejčího.

Letos byla rovněž udělena nová Speciální cena poroty pro technologický start-up, kterou získal projekt Reservio od Borise Bošiaka. Jde o jednoduchý rezervační systém, který nahrazuje rezervační knihy a umožňuje snadno přijímat rezervace přes internet. Autoři vítězných projektů letošního ročníku si mezi sebou rozdělili finanční a věcné odměny v celkovém objemu téměř milion korun.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat