130 let

Výroba šperku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vyrobte si vlastní šperk. Naučí vás to pět českých designérů, výsledek vás ohromí

Design
  •   10:00
Chtěli byste opravdu originální šperk? Vyrobit si ho můžete i sami, přední čeští designéři vám s tím pomohou. Kteří z nich nabízejí workshopy a co všechno můžete vytvořit?

Eliška Lhotská

Na každém workshopu u šperkařky Elišky Lhotské se seznámíte s technologií litého šperku, která se při výrobě využívá nejčastěji. V prvním termínu si vyzkoušíte práci se šperkařským voskem, z vyrobeného modelu se později odlije z kovu a při druhém setkání vytvoříte svůj vlastní šperk. Kurzem, který se skládá ze svou setkání, provádí buď sama šperkařka, nebo její pravá ruka, zlatnice Gita Pavelková.

Nové snubní a zásnubní prsteny designérky Elišky Lhotské

„Líbí se mi jakási opravdovost prvních výtvorů, které často vznikají spontánně a teprve až při samotné práci se šperkařským voskem během prvního setkání. Zároveň i to, že v kovu se dá uchovat třeba dotek vlastního dítěte, babičky nebo partnera (nabízíme také individuální workshopy pro páry, kdy si s naší pomocí vytvoří snubní prsteny), takový šperk má nevyčíslitelnou hodnotu... tomu se žádnou kolekcí nemůžeme vyrovnat,“ říká Lhotská.

Zdeněk Vacek

Jeho šperky nosí Madeleine Albrightová i Patti Smith. Přední český klenotník Zdeněk Vacek se před rokem pustil na sólovou dráhu a představil vlastní kolekci Báze, za niž ho Czech Grand Design ocenil jako Designéra šperku roku.

Loni také spustil i nový projekt – „ryzí workshop“, ve kterém zájemce provede procesem výroby šperku a představí ho. Potom účastníky čeká zkušební odlití a potom už odlití načisto. Odlitek v tu chvíli zůstává ve studiu a je následně k vyzvednutí po pár dnech – až Zdeněk z odlitku dohotoví šperk. Cena workshopu, který probíhá ve Vackově ateliéru na pražských Vinohradech, se liší podle toho, jaký šperk si chcete vyrobit.

Šperky vyrobené na workshopu Zdeňka Vacka
Šperky vyrobené na workshopu Zdeňka Vacka

Kristýna Malovaná

Designérka Kristýna Malovaná vám bude s výrobou šperku asistovat dva dny ve svém ateliéru v showroomu Backyard. Součástí workshopu je oběd se šperkařkou v přilehlé restauraci, na konci kurzu vás pak čeká přípitek a oslava hotového šperku.

Do jednoho kurzu přijímá Malovaná maximálně dva lidi, termíny nevypisuje, ty si se zájemci domlouvá individuálně. Vyrobit si můžete střírbný šperk, jeho váha však nesmí přesáhnout sedm gramů.

Veronika Ďuricová alias Dick Wolf

Slovenská šperkařka se po studiu na pražské UMPRUM (studovala zde K.O.V. ateliér pod vedením Evy Eisler) začala věnovat výrobě šperku, ačkoli jej nestudovala. Na Designbloku představila svou poslední kolekci, která vznikala na různých místech – šperkařka tavila stříbro přímo do hlíny, písku či na skalách.

Workshopy Ďuricové probíhají v jejím ateliéru na Novém světě v ulici Černínská. Na kurzu se věnuje šperkařka, která si přezdívá Dick Wolf, pouze jednomu klientovi. Základní kurz trvá dvě hodiny a člověk si vyrábí stříbrný šperk s odbornou pomocí. Rozšířený kurz trvá delší dobu, se šperkařkou se sejdete dvaktrát či třikrát a vyzkoušíte si práci s voskem.

„Na kurzu, kde pracujeme s voskem, se dají vytvářet mnohem složitější a masivnější šperky,“ doplňuje Ďuricová. Šerkařka nikdy nepořádá kurz více než pro jednoho zájemce, každému se tak dostane maximání pozornosti.

Klára Šípková

Pro designérku Kláru Šípkovou jsou charakteristické minimalistické šperky a originální snubní prsteny. Na míru vytvořila brož také pro Madeleine Albrightovou. Dnes ve svém ateliéru pořádá i workshopy, na nichž si zájemci pod jejím vedením mohou vyrobit originální šperk. Na svých stránkách nabízí, stejně jako většina ostatních šperkařů, nákup voucheru – můžete tak darovat jedinečný zážitek jako originální prezent.

Klára Šípková ve svém ateliéru