4. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Šperkařku, grafičku a malířku spojila ilustrace. Seznamte se, Dzivé

Dzivé baby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dzivé baby | foto: Archiv designérek

Před dvěma týdny v Holešovicích proběhla výborná kreslící bitva s názvem Secret Walls, kde se kromě českého týmu představily tři zajímavé Slovenky. V České republice jsou známé díky vtipné ironické ilustraci, na Slovensku patří k nastupující generaci nadějných designérů.

Ivana Šáteková se zabývá malbou, Slávka Ondrušová je šperkařka a Natália Jarembáková grafická designérka. Všechny tři se ve svých oborech nějakým způsobem vrací k lince a kresbě a v roce 2011 založily skupinu Dzivé, která se věnuje akční ilustraci. Jak jsme se mohli přesvědčit i v Praze, jejich práce je plná nadsázky a humoru a stejně je to i v oborech, kterými se zabývají mimo Dzivé.

Od designu k ilustraci

Slavomíra Ondrušová studuje šperk ve slavném bratislavském ateliéru Karola Weisslechnera. Ten je známý svým konceptuálním přístupem k současnému šperku a znát je to i na Slávčině práci. Jak sama říká, podstatou její tvorby je nalézt vztah mezi kresbou, prostorem a šperkem. Co se stane, když designérka přistoupí k plátu stříbra jako ke stránce papíru? A co když linku nahradí drátem?

Ze série Slávky Ondrušové A dialogue between drawing and jewellery

Ze série Slávky Ondrušové A dialogue between drawing and jewellery

Natália Jarembáková se zabývá grafickým designem a její práce se vyznačuje čistou formou a vtipnými detaily. Je například autorkou loga pořadu Vtip za stovku TV Barrandova, plakátů pro slovenské Národní divadlo nebo velmi povedeného katalogu Rady Galerií Slovenska. I v jejím grafickém podání dostává linka novou funkci a je zábava sledovat, čím vším může být.

Katalog pro Radu Galerií od Natálie Jarembákové

Katalog pro Radu Galerií od Natálie Jarembákové

Ivana Šáteková je malířka. V její práci hraje také velkou roli koncept, v rámci své diplomové práce například sledovala a zaznamenávala život neznámé dívky přes profil na sociální síti Facebook a pak ho po svém interpretovala dál. Ráda přesahuje samotný obor malby do nečekaných souvislostí a snad na žádném obraze nechybí silná dávka humoru, mnohdy pro otrlé. Ale upřímně, obraz znázorňující bitvu psů snad ještě nikdy nebyl tak zábavný.

Ivana Šáteková pro hudební skupinu Zlokot

Ivana Šáteková pro hudební skupinu Zlokot

Skupina Dzivé se účastní různých street artových festivalů a pokud si přejete dozvědět se o sympatickém slovenském triu více, informace najdete ZDE. Ondrušová naíc s kolegou MilanemVagačem připravuje zajímavý magazín X, který se věnuje současné kresbě a pročíst si ho můžete ZDE.

Secret Walls

Secret Walls (dříve Secret Wars) je celosvětově první a jediný koncept live art battle. Bitvy probíhají mezi dvěma jednotlivci nebo mezi dvěma týmy a konají se vždy na tajném nebo nedostupném místě ve městech po celém světě – od New Yorku, Londýna přes Berlín, Lisabon, Tokyo až po Kodaň nebo Dublin. Pravidla jsou jednoduchá: dvě bílé zdi, pouze černá barva, 90 minut času. O vítězi rozhoduje dvoučlenná porota a diváci křikem, který se měří na decibely. „Secret Walls – tehdy ještě pod názvem Secret Wars – začali v roce 2006 na východě Londýna v jednom malém baru. Během pár let se ale tyto tajné ilustrátorské bitvy rozšířily do celého světa a já jsem je po nějaké době, co jsem strávil v Británii, přivezl do Česka a Slovenska v roce 2011,“ vysvětlil vznik českého kola soutěže její organizátor Viktor Rosinský.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz