13. října 2018 6:45 Lidovky.cz > Relax > Design

Šperky inspirované spiritualitou či tradicí mají hlubší význam, říká designérka

Natalie Vicenová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natalie Vicenová | foto: Archiv Natalie Vicenové

Pracuje jako designérka v reklamní agentuře, ve volném čase ale navrhuje šperky. Nejraději má ty minimalistické. V budoucnu by si chtěla šperky i sama vyrábět. „Ruční prací s materiálem se člověk dozví víc o jeho vlastnostech. Láká mě například výroba šperků ze skla nebo porcelánu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Natalie Vicenová.

Lidovky.cz: Z vaší nové kolekce šperků sálá láska k minimalismu a čistým tvarům. Jak dlouho jste šperky navrhovala?
Origami uzrávalo delší dobu. Dosáhnout jednoduchého, ale přitom působivého tvaru, bylo při navrhování nejtěžší. Návrhy vznikaly na papíře a z papíru, skládáním a postupným zjednodušováním. Teprve když už není co odebrat, je výsledek hotový. Odebrání všeho nepodstatného umožňuje vnímat základní vlastnosti tvaru. První papírové návrhy vznikly na jaře tohoto roku a prototypy, již ze stříbra, byly schváleny na konci srpna. Celý proces tak trval přibližně půl roku.

Lidovky.cz: Čím jste se při navrhování inspirovala?
Japonskými origami. Šperky jsem modelovala z papíru, jako se skládají origami. Inspirovala jsem se přitom tradičními motivy japonského umění. Tvary, které jsem nalezla rozehrávají díky vzájemnému postavení ploch hru světla a stínu, čímž klamou své skutečné podobě.

Lidovky.cz: Proč zrovna Origami?
Pro jeho jednoduchý princip, geometrii, prostorovost a tvarovatelnost. Líbila se mi představa pracovat s papírem jako materiálem a nástrojem pro hledání nového tvaru šperku.

Natalie Vicenová

Narodila se v Praze, kde vystudovala česko-francouzské Gymnázium Jana Nerudy v Hellichově ulici, obor Mediální a komunikační studia na Univerzitě Karlově a kurz grafického designu na vyšší odborné umělecké škole Scholastika. V současnosti pracuje jako designérka v reklamní agentuře a navrhuje šperky pro značku MOOYYY, pro kterou v roce 2017 navrhla úspěšnou kolekci Elements inspirovanou védským učením. Inspiraci pro své návrhy nachází v přírodních motivech, architektuře, výtvarném umění, kubismu, minimalismu a japonské kultuře, která je hlavním motivem její kolekce šperků Origami.

Lidovky.cz: Kolekce je rozdělená na řadu Noshi Origami a Nami Origami. Čím se liší a co pojmenování znamená?
Noshi a Nami mají v japonském umění svůj význam. Noshi origami je talisman, papírová dekorace, která se přikládá k darům jako symbol štěstí a přání všeho dobrého. Tradičně mělo podobu bílého hezky složeného tvaru z papíru s plátkem sušeného masa nebo ryby. Noshi si údajně japonští samurajové předávali před bitvou pro štěstí. Oboje, dekorace i talisman štěstí, se dá spojit ve šperku. Proto Noshi origami.

Nami znamená vlna. Vlna a moře, jako neoddělitelná součást Japonska, byly nezřídka motivy v japonském výtvarném umění a literatuře. Vlna je ústředním tématem asi nejslavnějšího obrazu japonského umělce Katsushika Hokusai zachycující rozbouřené moře před horou Fuji.

Lidovky.cz: Které tvary jsou vám nejbližší? Máte raději kruh, nebo čtverec?
Řekla bych, že záleží na typu produktu a jeho fukci, cíli použití. Například šperku oblé tvary mohou dodat více jemnosti.

Lidovky.cz: Ostré nebo oblé hrany?
Šperk s příliš ostrými hranami by mohl působit nepřístupně a nekomfortně.

Lidovky.cz: Byla jste v Japonsku?
Ještě ne, ale dlouho si přeji se tam vydat.

Lidovky.cz: Jak jste se dostala k navrhování šperku a co je vaše původní profese?
Šperky jsou pro mě spíše koníčkem. Pracuji jako grafická designérka. Ke šperku jsem se dostala díky značce MOOYYY, která vyrábí designové šperky. Navrhovala jsem vizuály pro tištěné materiály a web. Zřejmě se jim moje práce líbila, protože mě oslovili, abych pro ně vytvořila moderní amulety. Navrhla jsem jednoduché stříbrné a pozlacené medailonky Elements inspirované védskými symboly Vody, Země, Ohně a Vzduchu. Elementy jsou doteď nejprodávanějším produktem, a tak jsem měla příležitost navrhnout další kolekci, ve které jsem již měla úplnou svobodu volby tématu.

Náušnice (kolekce Noshi Origami)
Náhrdelníky v několika variantách  (kolekce Nami Origami)

Lidovky.cz: Co se vám na spolupráci  nejvíce líbí?
Je to značka, která se nebojí uvádět na trh minimalistické designové šperky, ve stejném duchu je zařízena i prodejna v pražské Martinské ulici. Každá kolekce vychází ze spirituality či tradice vybrané kultury a šperk tak pro svou nositelku není jen ozdobou, ale nese význam. Oceňuji, že jsou všechny šperky ručně vyráběny šperkařskou rodinou na indonéském Bali, které je mi blízké.

Lidovky.cz: Čemu se nejraději věnujete ve volném čase?
Kromě navrhování šperků cestování, kresbě, četbě a józe.

Lidovky.cz: Sledujete někdy po očku ženy na ulici jestli zrovna nemají váš šperk?
Šperky sleduji neustále. Ne že bych hledala, jestli někdo nosí můj šperk, ale spíše pro inspiraci.

Lidovky.cz: A vy sama svou vlastní práci nosíte?
Nosím je ráda, odráží můj vkus.

Lidovky.cz: Šperky zatím jen navrhujete, ale nevyrábíte. Neláká vás to?
Velmi. Ruční prací s materiálem se člověk dozví víc o jeho vlastnostech. Láká mě například výroba šperků ze skla nebo porcelánu.

Lidovky.cz: Cestujete ráda? Co myslíte, že lidem cestování přináší?
To je spíše individuální. Mně cestování přináší pocit svobody a radost z poznání něčeho nového, i když na některá místa se i ráda vracím. Nejvíce si užívám, když se nemusím honit po všech památkách v širokém okolí, ale když je čas místa poznat trochu blíž.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky