Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špinavá práce s lakem a byznys. Návrhář Černý mezi Zlínem a světovými nákupčími

Design

  5:24
PRAHA - Jan Černý rozvířil proudy české módy. Mladý návrhář, student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, se nebojí barev, experimentů s materiály a jeho inspirací bývají provokativní a temná témata – od prostitutů po televizní seriál Pustina. Kromě kreativní stránky má našlápnuto i na slibnou budoucnost své značky.

Před více než rokem se poprvé účastnil největší módní události u nás Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku (MBPFW), kde se prezentoval jako nadějný talent. Dnes je nepřehlédnutelným aktérem celé akce, který do hlavního města láká nákupčí a redaktory zahraničních listů. foto:  Dan Materna, MAFRA

Designér, kvůli němuž neváhají zahraniční nákupčí zaletět do Česka, je miláčkem pražské umělecké scény. Pro studium oděvu se ale rozhodl až po gymnáziu. A protože si na přijetí na UMPRUM nevěřil, podal si přihlášku do Zlína.

Rozhodnutí ale nelituje. „Máme krásný ateliér v nejvyšším patře budovy s výhledem na město. Navíc se mi líbí místní přístup,“ vyjmenovává Černý. „Ve Zlíně je svoboda – každý si může dělat co chce, ať už více komerční nebo umělecké věci. Na ateliéru trávíme den i noc, ale stojí to za to.“

Před přijetím na studia ovšem neuměl ušít ani kaliko, a tak se rozhodl ztvárnit potřebné portfolio po svém. „Vzal jsem lepící pásku a igelit, kterým se zakrývají podlahy před malování. Vyfotili jsme to s kamarádkou na dvoře, a nakonec to dopadlo celkem dobře,“ směje se dnes student čtvrtého ročníku.

Češka vytvořila se slavnou Fatrou kolekci pláštěnek. Zaujmou světové nákupčí?

Před více než rokem se poprvé účastnil největší módní události u nás Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku (MBPFW), kde se prezentoval jako nadějný talent. Dnes je nepřehlédnutelným aktérem celé akce, který do hlavního města láká nákupčí a redaktory zahraničních listů. Jan má výrazný styl, jasnou vizi a je progresivní,“ popisuje práci Černého Lukáš Loskot, ředitel MBPFW.

Jeho poslední přehlídka prezentovaná na březnovém týdnu módy nenechala nikoho na pochybách, že se rodí talent, kterého česká pánská móda postrádala. Po mole se procházeli kluci v lakovaných bundách, mikinách s flitry a růžových trenčkotech.

Výrazným kusem kolekce pak byly opasky v podobě předních dílců odepnutých z bund. Bavlněný kepr s pogumovaným povrchem Černý vlastnoručně nalakoval a jak přiznává, špinavou práci s barvami si nenechá ujít ani v další sezóně.

Díky výměnnému programu Mercedes-Benz má nyní za sebou Černý i účast na týdnu...
Díky výměnnému programu Mercedes-Benz má nyní za sebou Černý i účast na týdnu...

Černého kolekce tehdy přivedla do Prahy i německého nákupčího Maxmiliana Dörnera. „Sešli jsme se s buyery po přehlídce v zákulisí, diskutovali jsme o oděvech a dali mi velmi cenné tipy.

Bavili jsme se především o kvalitě věcí a detailech – jaké kovové komponenty příště použít, ptali se na nacenění, zda jsem schopný vyrobit stejnou věc i v deseti kusech nebo zajistit stejný materiál,“ vyjmenovává důležité body Černý, který svou práci chápe nejen jako kreativní činnost, ale i byznys, který ho musí uživit.

Důležitým tak pro něj bylo získání investora, kterým se stal pražský obchod s módou pro muže The Room by Basmatee. Díky výměnnému programu Mercedes-Benz má nyní za sebou Černý i účast na týdnu módy v Amsterodamu.

Klobouky pro židy i muslimy. Novojičínský Tonak vyrábí pro celý svět

V minulosti se přes Mercedes-Benz International Designer Exchange Program dostal designér Miro Sabo do Tbilisi, Tereza Rosalie Kladošová a Petra Ptáčková zase do Madridu.

Praha tak na oplátku mohla přivítat miláčka magazínu Vogue – gruzínskou módní hvězdu The Situationist nebo španělskou návrhářku Ellu Fidalgo. „Samotná přehlídka se odehrála v obrovské kruhové hale a měl jsem zajištěn veškerý komfort,“ vzpomíná dnes Černý na červencovou přehlídku v Amsterodamu.

Jeho nejnovější kolekci určenou pro jaro/léto 2018 nyní čeká premiéra na blížícím se MBPFW, který proběhne na začátku září. Co se nakonec na mole objeví, ale zatím Černý nechce komentovat.

Jisté však je, že návštěvníci akce si nenechají ujít příležitost objevit se v oblečení z jeho předchozích kolekcí. Koruny na hlavách, potrhané džísky a barevné overaly budou opět k nepřehlédnutí v davu, který většinou bývá oblečen v černé.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat