Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Spokar X. Zubní kartáček českých designérů vyhrál americkou cenu

Kartáček Spokar X | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kartáček Spokar X | foto: studio Novague

Navržený byl tak, aby vyhovoval správnému úchopu při čištění zubů. Design i ergonomii proto Studio Novague muselo konzultovat se stomatology. Kartáček Spokar X už nyní slaví úspěch i ve světě, získal totiž prestižní americkou cenu Good Design Award. „Ergonomie sehrála asi tu nejdůležitější roli a spatřoval jsem v ní velkou příležitost pro designové řešení. Tělem kartáčku prochází rýha, která má zajistit lepší a stabilnější držení,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz designér Petr Novague.

Lidovky.cz: Za kartáček Spokar X obdrželo vaše studio prestižní americkou cenu Good Design Award. Kolik času jste strávili konzultacemi se zubaři?
Design kartáčku vznikal několik měsíců, kompletní proces příprav více než rok. Bylo nutné zapracovat rady stomatologů, ale zároveň dbát na vyrobitelnost kartáčku a také zohlednit technologie zatloukání vláken. Kartáček má extrémně vysoký počet vláken, snažili jsme se dosáhnout proti veškeré konkurenci na tak vysoký počet, který by kartáčku dodal ty nejlepší vlastnosti. Počet vláken totiž přímo souvisí s kvalitou čištění zubů.

Návrh oceněného kartáčku Spokar X

Lidovky.cz: Co vám stomatologové radili především?
Myslím, že v roce 2018 už většina uživatelů ví, že klíčové vlastnosti kartáčku jsou počet vláken, čím vyšší tím lepší. Ale hlavně vlákna musí být velmi jemná. Tento designový kartáček bude mít tedy pouze měkká vlákna, žádné střední nebo dokonce tvrdé. Označení měkkostí se dělí na soft, supersoft a ultrasoft.

Lidovky.cz: Pokud člověk někdy navštívil zubního hygienistu, tak ví, že jednou z nejdůležitějších věcí je to, jak kartáček držíme. Zabývali jste se tím také?
Ergonomie sehrála asi tu nejdůležitější roli a spatřoval jsem v ní velkou příležitost pro designové řešení. Tělem kartáčku prochází rýha, která má zajistit lepší a stabilnější držení. Hlava kartáčku je pak mírně naklopena více než má mnohá konkurence, čímž se lépe dostane uživatel k zadním zubům.

Lidovky.cz: Co vás vůbec přivedlo k myšlence pustit se do designu zubních kartáčků?
Studio Novague řeší vždy zakázky, které přinese trh, s firmou Spokar jsme se pustili do poměrně široké spolupráce. Jako první zakázku nám svěřili právě inovaci v oboru zubní hygieny. Zabýváme se nyní ale ji dalšími jejich produkty a to včetně nového brandingu a grafiky.

Český zubní kartáček Spokar X od studia Novague dostal americkou cenu za design
Jak vznikal Spokar X


 Lidovky.cz: Čistíte si s ním zuby i vy sám?
Abych řekl pravdu, jsem posedlý péčí o zuby, mám pocit, že je to určitá vizitka, stejně jako dobrý fyzický stav a celková kondice. Dosud jsem zkoušel nejrůznější značky, americké, švýcarské ale teď myslím už bude volba jasná. Zůstanu u tohoto kartáčku X.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...