Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Společná práce a manželství? Je to jak jízda na dvoukole, říkají šperkaři

Design

  6:50
Když se rozhlédnete po jejich dílně, uvidíte v každém koutě krabičky, ve kterých se třpytí kamínky. Většina z těch blyštivých drobných kousků jsou diamanty či jiné drahé kameny. Když zaostříte ještě více, uvidíte, že všude kolem jsou rozložené nástroje, a začnete si lámat hlavu, jak si ty drobné „kamínky“ mohou s nástroji rozumět.

Marek Odstrčil foto: Esterstyl

Dominantou prostoru je ale mikroskop tak přesný, že když to umíte, zasadíte i diamant o velikosti jednoho milimetru do drobného zlatého kroužku. Ještě dřív než vás upoutají luxusní, ale přitom nepřeplácané šperky vám tedy do oka padne království manželské dvojice Marek Odstrčil a Ester Engelová, tedy dílna, kde tráví většinu svého času.

Lidovky.cz: Žijete a pracujete spolu 30 let, určitě se vás lidé ptají, jaký je recept na šťastné dlouholeté manželství. Ale co práce? Jaké je to pracovat bok po boku více než čtvrt století?
M: Je to asi takhle, vždycky naši spolupráci přirovnáváme k závodění na dvoukole. Musíte mít jasný cíl a šlapat stejně. Nám se to zatím daří bez větších karambolů, naštěstí. Naše začátky nebyly tak snadné. Stěhovali jsme se, bydleli jsme u kamarádů a než jsme mohli začít pracovat s materiály, se kterými jsme pracovat chtěli, trvalo to opravdu dlouho. Vždycky jsme chtěli dělat originální šperky, šperky na zakázku, hlavně s drahými kameny. Ale na to jsme neměli peníze. Navíc v 90. letech se to, co jsme chtěli dělat, nenosilo. Sledovali jsme, jak trh zaplavují nekvalitní šperky s levnými umělými kameny. Ve šperkařském oboru tehdy ještě doznívaly komunistické modely à la baroko, a sice skládání lístečků a květinové motivy. Nosily se umělé kameny, tlusté zlaté snubní prsteny, bohatě zdobené strojové rytiny. Sériová výroba šperků dusila klasickou rukodělnou práci, kvantita vítězila nad kvalitou a poptávka po individuálním šperku zkrátka nebyla.

Náhrdelník z platiny
Návrhy šperků

Lidovky.cz: Jaké máte role, kdo co dělá máte ale rozdělené celkem jasně.
E: Ano, já šperky navrhuji, ale není to jen o tom, že si čmárám do bloku, sama šperky vyrábím. Ale právě v tom je kouzlo naší spolupráce, já navrhnu něco, co dokáže Marek zhmotnit v dokonalé podobě. Když tvořím, nspiraci hledám v přírodě. A hodně mě ovlivňují kameny – mám ráda přírodní barevné kameny, které nejsou nudné. Když v noci nemůžu spát, před očima se mi objevují různé nápady, které si pak ráno nakreslím.

M: Ester se rozmáchne, udělá nápad, a mně se daří ho uchopit a dokážu ho zhmotnit.

Lidovky.cz: Jak šperky vyrábíte?
Většina šperků vzniká ručně, ale vyrábíme je také pomocí 3D modelingu a pomocí techniky odlévání do ztraceného vosku. To je v podstatě velmi stará technologie, kterou používali už Egypťané, používali k tomu sépiovou kost. Do ní se vyryl motiv, nebo jen kroužek, protože neuměli zlato válcovat. Když si takto připravili kroužek, měli základní tvar hotový. Ale investoval jsem také do mikroskopu, díky němu mohu zasadit kameny s neuvěřitelnou přesností. Navíc a v tom je velký rozdíl – zasazovat kameny ručně a pomocí mikroskopu. Když pracujete ručně, kameny drží pevněji, nevypadávají.

Lidovky.cz: Když celý den koukáte do mikroskopu, není to náročné pro oči, přece jen zasazujete menší milimetrové diamanty.
Dříve jsem pracoval s lupou, to byl průšvih. Od doby, co jsem si pořídil mikroskop se mi pracuje neskonale lépe a oči mě už nebolí, dříve trpěly více, řekl bych. Musel jsem ale absolvovat kurz, abych se s ním naučil pracovat. Trval sice jen týden, ale byl velmi intenzivní. Ona je to titěrná práce, když máte do jednoho prstenu zasadit třeba padesát diamantů.

Lidovky.cz: Baví vás to i po třiceti letech?
M: I díky tomu, že spolu můžeme pracovat, myslím, že můžu mluvit za oba a říct, že nás to pořád baví a naplňuje, navíc po letech konečně děláme opravdu to, co jsme chtěli dělat vždycky a to je velká devíza a výhra. Snili jsem o něčem takovém od mládí a vlastně tomu podřídili vše. Dneska jsem šťastný, že mohu říct, že se to vyplatilo.

Esterstyl

Značka Esterstyl vznikla v roce 2000 a dnes patří mezi prestižní šperkařské firmy v Čechách. Tvoří ji dvojice zkušených zlatníků – manželé Ester Engelová (vystudovala Střední uměleckou průmyslovku v Turnově v oboru zlatník-klenotník) a Marek Odstrčil (vyučil se zlatníkem v Granátě Turnov a zaměřil se na různé technologie výroby šperků). Marek perfektně ovládá spojení klasických klenotnických technik s nejmodernějšími technologiemi a Ester svými kreativními návrhy dodává šperkům jedinečnost, typickou pro značku Esterstyl. V jejich tvorbě převažuje jednoduchá elegance, která vytváří nadčasové šperky. Pracují výhradně s přírodními kameny a před lety byli jedni z prvních, kdo u nás začal zhotovovat šperky z platiny. Jejich první společná zakázka byla kopie korunky Pražského Jezulátka, druhá - mosazné cedulky Zákaz kouření do Národního divadla.

Lidovky.cz: A kdy nastal podle vás zlom?
M: Začali jsme pracovat v panelákovém bytě v Lipníku nad Bečvou, kde jsme bydleli spolu s dalšími podnájemníky. Opravovali jsme staré šperky, ale nějak jsme se nemohli posunout dál. Pak jsem se rozhodl, že odjedu do Ameriky za kamarádem do amerického Phoenixu, který tam dělal houslové smyčce a vyprávěl, že Evropa je pro Američany kolébka řemesel a poctivá rukodělná práce se zde velmi cení. Práci jsem ale našel až v Dallasu v kovářské dílně, kde se letovaly mosazné předměty, poté jsem začal pracovat ve zlatnické firmě. Po čtyřech měsících za mnou přiletěla i Ester, musela prodat auto, aby měla na letenku. Pracovali jsme spolu pro pro firmu Martins Jewellery v Dallasu a čekali na pracovní povolení. Mezitím jsme si udělali zkoušky na tehdy jediné specializované šperkařské odborné škole v Texasu, dokonce nám nabídli, abychom tam zůstali..

Většina z těch blyštivých drobných kousků jsou diamanty či jiné drahé kameny....

Lidovky.cz: Zní to trochu jako americký sen, proč jste v Americe nezůstali?
E: Stýskalo se mi po domově. A tak jsme se vrátili domů a vzali se, narychlo jsme začali stavět dílnu a navíc jsme čekali miminko.

Lidovky.cz: Naučili jste se za mořem něco, co jste neuměli?
M: Rozhodně jsme se naučili pracovat s platinou, která začínala být v té době čím dál tím populárnější ve světě. U nás tehdy ještě moc platinových šperků nebylo. Platina se používala jen v hutnickém průmyslu a ve zdravotnictví. Okamžitě mě nadchla a dodnes patří k mým nejoblíbenějším materiálům.

E: Musím říct, že i mě platina fascinovala čistou bílou barvou, která působí velmi pozitivně a dokonale vyzdvihne barvu zasazených kamenů. Je to úžasný kontrast, kameny se rozjasní a ani po dlouhém nošení se barva nemění, nešedne, neoxiduje jako bílé zlato, naopak zůstává pořád čistě bílá a udrží šperk svěží a krásný po dlouhou dobu.

Lidovky.cz: Kolik času v dílně trávíte?
M: Musím přiznat, že hodně, je to zároveň obchod, tak jsme tu hodně. A otevírací dobu tak máme celý den.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na nejzajímavější zakázku, kterou jste dostali?
M: To víme naprosto přesně. Byl to motýl z bílého 18karátového zlata s diamanty a safíry, který obsahuje celkem 452 diamantů a 1 350 safírů. Společně jsme na něm pracovali půl roku. Motivem byl reálný motýl Morpho peleides žijící v deštných pralesích Jižní Ameriky.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...