Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Sportovní areál snů? Vodňanská Blanice v podání Edit! architektů

Vítězný projekt studia Edit! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězný projekt studia Edit! | foto: Edit!

Zatím u nás není příliš častým jevem, že by architekti dostávali prostor při rekonstrukcích veřejných míst, třeba sportovišť. Město Vodňany však jde už nějakou dobu příkladem a po rekonstrukci Kulturního domu přišla řada i na areál Blanice. Veřejnou soutěž vyhráli architekti Edit!, kteří změnili chátrající budovy na areál snů.


"Navržená dispozice respektuje podmínky zadavatele a vytváří tři samostatné provozní celky, které mohou být v případě potřeby propojeny. Přístupová cesta navádí návštěvníky přímo k terase, odkud vede hlavní vstup do restaurace umístěné z poloviny v nové přístavbě. Vstup do ubytovací části zůstává na východní fasádě, hned proti němu je navržena recepce (sloužící zároveň jako kancelář správce), odkud se po schodišti pokračuje do dalších prostor. Sportovní klub má vlastní vstup na severní fasádě, vedle něj zůstávají i toalety pro diváky či návštěvníky přilehlých aktivit," vysvětlili architekti svou vizi.

Vítězný projekt studia Edit!

Vítězný projekt studia Edit!

Hlavním omezením byl pro architekty rozpočet, i s tím se však poprali s invencí sobě vlastní. Například místo klasického zateplení navrhují použít fasádní desky, které dobře izolují a nepotřebují další úpravy. "Navrženo je zateplení objektu fasádními deskami Heratekta C2 031 v tloušťce 100 mm, které dále nepotřebují být a nebudou povrchově upraveny. Rastr desek a jejich povrchová struktura vytváří vizuálně atraktivní celek," uvedli.

Stavět se začne na začátku příštího roku

Na začátku června Vodňany, podobně jako mnoho dalších míst, zasáhly ničivé povodně, město tedy řešilo aktuálnější problémy. Jihočeské město se však nenechalo odradit, v pondělí podepsalo s architekty Edit! finální smlouvu a ty nyní pracují na prováděcím projektu, který by měl být hotov v říjnu. Následně se vyhlásí soutěž na realizační firmu a pokud půjde vše hladce, stavět by se mohlo začít na začátku roku 2014. "Mnoho úprav bude probíhat v interiérech, začít s rekonstrukcí tedy můžeme i v zimě," řekl Lidovkám místostarosta Vodňan Mgr. Pavel Janšta.

Pokud vás zajímají všechny soutěžní projekty, můžete se vydat přímo do Vodňan, kde všechny i s komentáři autorů a poroty vystaveny. "Výstava je otevřena v prvním patře Městského úřadu, probíhat bude celé prázdniny, všechny tímto srdečně zvu," nalákal na závěr čtenáře Janšta.


Jak vítězný projekt ohodnotila porota

Kritérium a) celková urbanisticko architektonická kvalita návrhu s důrazem na „budovu“ U návrhu č.3 se jedná o kvalitní architektonické řešení bez důrazu na formální prvky – správná kompozice objektu, bezproblémové urbanistické řešení jasně zónované a přehledné. Výhrady poroty se týkají použití obkladových desky z dřevité vlny s cementovým pojivem a polystyrenem Heratekta C2 031 bez finální úpravy. Podle výrobce tyto desky tvoří ideální podklad pod finální omítky s vysokou pevností a odolností proti nárazu. Právě tato odolnost by byla uživatelem velmi preferována. Porota věří, že autoři zváží použití trvanlivějšího materiálu pro povrchovou úpravu fasád, aniž by to narušilo celkový koncept řešení. Kritérium b) hospodárnost a finanční přiměřenost zvoleného řešení s ohledem na výši předpokládaných nákladů stavby dle bodu 2.3 a efektivita realizace a provozu budovy s důrazem na energetickou náročnost Z celkového přístupu autorů je znát cit pro uměřenost stavby v daném prostředí – z toho vyplývá též názor poroty, že tento návrh je nejblíže finančním představám obce. Návrh způsobu vytápění, přípravy TUV a větrání je vypracován velmi stručně a v podstatě připouští obě alternativy vytápění – buď plynem nebo tepelným čerpadlem. Kritérium c) komplexnost a úplnost řešení Návrh je komplexním řešení dané problematiky a má nejlepší předpoklady po určitých dílčích úpravách splnit zadání stavebníka. Kritérium d) přínos návrhů a námětů pro kvalitní dostavbu areál jako moderního a atraktivního volnočasového zařízení řešených v rámci širších vztahů Návrh č.3 přináší do území architektonickou kvalitu a uměřenost, která za rozumnou cenu zvýší atraktivitu areálu po všech stránkách.


{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - ŽIVOČIŠNÁ VÝROBA (20-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč