Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Startující raketa se stala perlou. Jak dopadne přilehlý park?

Bistro v 66metrech. Kromě výhledu tu dominuje čalouněná sedací sestava vytvářející příjemná zákoutí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bistro v 66metrech. Kromě výhledu tu dominuje čalouněná sedací sestava vytvářející příjemná zákoutí. | foto: Tomáš Souček

V interiéru žižkovské televizní věže, jež se před několika týdny znovuotevřela veřejnosti, najdete nově zrekonstruovanou restauraci, bistro, bar, a dokonce i jeden hotelový pokoj.


Žižkovský televizní vysílač je kontroverzní stavba, která se v žebříčcích nejošklivějších staveb světa pravidelně umisťuje na nejvyšších příčkách. Byla postavena v letech 1985 až 1992 (dokončena tedy byla až po revoluci) Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava. Autory návrhu jsou architekt Václav Aulický a statik Jiří Kozák.

V Česku však pověst vysílače tak špatná není. Mám teorii, že vysoké stavby, které se směrem vzhůru zužují (od pyramid přes kostelní věže až po Empire State Building a Chrysler Building) jsou přijímány kladně, ty, které svůj profil nemění, neutrálně a ty, které se rozšiřují, vyloženě negativně. Za všechny jmenujme budovu Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Rozšiřování se směrem vzhůru je vyhrazeno stromům, přírodě. K lepšímu přijetí vysílače pak přispěla také šplhající mimina Davida Černého, která po věži lezou už více než deset let. Mezi architekty je odezva převážně kladná, někteří stavbu bezmezně obdivují.

Recepce tvaru kravského vemene


Až dosud ale byla řeč většinou o pohledu zvenku, o tom, jak věž zasáhla do pražského panoramatu. Interiér nebyl předmětem debaty. Z mnoha důvodů. Nyní se ale situace změnila. Na základě malého tendru mezi několika architektonicko-designérskými kancelářemi byli osloveni architekti z ateliéru SAD, aby adaptovali dobové interiéry pro současné podmínky. Změna a minimalizace technologií umožnily využít prostory, které byly ještě nedávno blokované. Autorům se podařilo znovuobnovit přístup ze zapuštěného podzemního atria. Mezi třemi válcovými tubusy z oceli tak najdete pouze nově vytvořené zádveří, okrouhlý recepční pult připomínající kravské vemeno, minimalizovanou šatnu s krásnými stojany, která je schovaná za požárními dveřmi, jednoduché betonové lavice s vyhříváním a podhled, tedy konstrukci kryjící technické vybavení nacházející se pod stropem. Tvůrci se dokázali vyhnout běžnému kazetovému stropu kombinací sádrokartonu a originálních sádrových odlitků, které vytvořila firma specializující se na filmové dekorace. Tento spojující motiv najdeme i v restauraci a na vyhlídce. 


Slavné Bubble Chairs finského designéra Eera Arnia

Slavné Bubble Chairs finského designéra Eera Arnia


Výtah vás z podzemního atria vynese do výšky 93 metrů. Vstoupíte do jednoduchého, vyčištěného centrálního prostoru s šedou dlažbou (betonovou stěrku nebylo možné v takovémto rozsahu v této výšce realizovat), kterému dominuje betonová sedačka v podobě futuristického trojlístku. Odtud můžete vstoupit do tří samostatných kapslí. Podlaha byla srovnána, tmavší barva stropu i podlahy dává vyniknout výhledu. Jak ve dne, tak v noci. Výhled by časem měla doplnit multimediální instalace zaměřená na zvuky Prahy (pro ni už jsou nainstalovány slavné bubble chairs, jejichž autorem je vynikající finský designér Eero Aarnio), příběhy vyprávěné osobnostmi českých dějin. Vzdálený horizont bude možné zkonfrontovat s mapou a modelem. K tomu zatím nedošlo, ale pevně doufám, že se tak stane. Prostor je na to připraven výborně, teď ještě tedy hardware doplnit vhodným softwarem a bude to výborné.


Restaurace, bistro a bar v trojlístku


Ve výšce 66 metrů se nachází restaurace, bistro a bar. Tři prostory s odlišnou atmosférou v jednotlivých kapslích propojené detaily - například opakujícím se motivem skleněného trojlístku (půdorysný tvar věže) od sklárny Ajeto.

Restaurace si ponechává původní pódium, a je tak dvouúrovňová - stolky nacházející se přímo u vnější stěny jsou níže než ostatní. Podobně je řešeno i bistro, které však díky čalouněné sedací sestavě, jež propojuje celý prostor, nabízí zcela odlišný zážitek. Nejmenší bar zase umožňuje i nejmenší výhled úzkým panoramatickým oknem.


Točité schodiště eliptického tvaru s litinovými stupni.

Točité schodiště eliptického tvaru s litinovými stupni.

Vstupnímu prostoru tentokrát dominuje točité schodiště na eliptickém půdorysu, s litinovými schody, průhlednou podestou a zábradlím z drátěného výpletu. Každý schod je originál a v jednoduché a elegantní typografii najdeme odkazy na další členy Světové asociace vysokých věží a mrakodrapů. Schody vedou jednak k restauračnímu zázemí, jednak - což je pro návštěvníky poněkud významnější - k toaletám a především k jednopokojovému hotelu, výborně doplňujícímu spektrum služeb, které věž nabízí. Ve výjimečných případech může sloužit jako zasedací místnost, stačí uzavřít koupelnu posuvnou dřevěnou stěnou.

Spousta práce, která není vidět


Je mi úplně jasné, že to, co můžeme jako návštěvníci věže vidět, představuje špičku ledovce práce, kterou museli architekti a všichni jejich spolupracovníci odvést. Už jen omezená možnost dopravy do vyšších pater velmi limituje maximální rozměry prvků a technologie, které můžete využít. Nehledě na náročné požární předpisy, jejichž plnění muselo být mimořádně obtížné. Nazírán touto optikou je výsledek ještě obdivuhodnější.


FAKTA:

Investor: OREATHEA, s. r. o. Autoři: ateliér SAD, Adam Jirkal, Jerry Koza, Tomáš Kalhous http://www.ateliersad.cz Spolupráce: Dana Matoušová, Vít Markvart, Pavel Nový, Dušan Sinetar Zahájení projektových prací: 2009 Zahájení stavebních prací: 2011 Dokončení: 2012 http://www.towerpark.cz

Na závěr jedno překvapení. Nájemce vzal pod svou správu od Českých Radiokomunikací i chod a údržbu parku (tedy nejen zapuštěného atria, které by zasloužilo nový, velkorysejší vstup) v okolí věže. Držím palce, ať se mu ho podaří rehabilitovat ideálně stejným způsobem jako interiér. Obávám se ale, že tohle bude ještě o něco těžší.


,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!