20. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Studentka spojila Moser s nejběžnějším sklem. A zabodovala

Michaela Tomišková Vyrobeno dechem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michaela Tomišková Vyrobeno dechem |

V rubrice Ke hvězdám si magazín Esprit všímá mladých českých talentů. Tentokrát upozorňuje na mladou absolventku ateliéru produktového designu II (profesor František Burian) na pražské VŠUP Michaelu Tomiškovou.


Svou diplomovou práci Vyrobeno Dechem věnovala fenoménu českého skla. V kolekci svítidel, jež v sobě nesou odkaz historie, propojila dva zcela odlišné druhy českého skla – luxusní ručně foukané broušené sklo (Moser) a běžné simaxové sklo ze skláren Kavalier. „Sklo mi bylo vždy blízké a chtěla jsem spolupracovat s českými skláři. Na jednu stranu to byl Moser se svou tradicí a krásou, kterou jsem chtěla někam posunout, na straně druhé běžné sklo, které všichni známe z varných konvic nebo misek. Byl to experiment a já si říkala, že buď dopadne skvěle, nebo to bude hodně zvláštní,“ říká Michaela Tomišková, která část studia strávila také v Holandsku na studijní i pracovní stáži.

I když přemýšlela o sadě nápojového skla, nakonec zvolila svítidla. I z toho důvodu, že je možné si v něm hrát i s efekty světla. „Byl to proces, ke kterému jsem dospěla spoustou hodin skicování a přemýšlení. Myslím ale, že se ve svítidlech oba druhy skel skvěle doplňují.“

V rámci diplomové kolekce vznikl i objekt broušeného skleněného městečka, který v současné době rozpracovává právě pro Moser. „Baví mě pracovat se sklem, je to úžasná záležitost a myslím, že tu je na co navazovat. Jsem šťastná a mám pocit, že má budoucnost bude opravdu krásná,“ uzavírá Michaela.