31. května 2010 12:25 Lidovky.cz > Relax > Design

Stylové zvířecí doplňky aneb design pro kočku

Catworks. Díky designovému nábytku pro domácí mazlíčky (vlevo i se škrabadlem) už není třeba dělat ústupky vlastnímu vkusu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Catworks. Díky designovému nábytku pro domácí mazlíčky (vlevo i se škrabadlem) už není třeba dělat ústupky vlastnímu vkusu. | foto: Foto archiv

Někdo považuje designový nábytek pro domácí mazlíčky za extrémní úlet. Proč ale nedopřát němé tváři komfort stejných parametrů, jaký na interiér klademe sami? Nábytek pro ně už zdaleka není jen načinčaný a růžový.

Z horní plošiny může kočka pozorovat okolí a kontrolovat celou domácnost, uprostřed se pohodlně natáhne a schová před sluncem nebo když nemá náladu a spodním okem ráda a často probíhá při honičkách po bytě. Je to epicentrum dění a zájmu kočky, a když přijdu domů, nejdřív ze všeho běží, aby se opřela o škrabadlo a čeká, až ji podrbu, a teprve potom jde relaxovat," popisuje zaníceně Lucia Tarbajovská svou novinku Catworks – kočičí nábytek kombinovaný se škrabadlem.

Vyrábí a navrhuje je ve tvaru písmen, kterých je zatím osm, ale budou přibývat. Dokáže je také přizpůsobit vkusu zákazníka a dobarvit třeba podle kuchyňské linky nebo pohovky. Lucii k designu kočičího nábytku, který navrhla ve spolupráci s designérem Ondřejem Petrem, přivedla jednoduše vlastní potřeba – sama kočku vlastní.

"Při zařizování bytu investujete mnoho času i peněz a ve chvíli, kdy začnete shánět doplňky pro domácího mazlíčka, byste se měli všeho vzdát jen kvůli ošklivému nábytku, který se dá běžně koupit, ale vůbec se nehodí do vkusně zařízeného interiéru? Nábytek pro mazlíčky je v našem případě takové dva v jednom – spojení funkce a dobrého designu," říká Lucia Tarbajovská.

Od pravé blondýny ke ctitelům designu
Pudlice Daphne z filmu Kdopak to mluví 3 měla několik stojanů šatstva a obojků, speciální kosmetiku a vlastní růžovo-fialový palác. Mazlíček pravé blondýnky Elle Woodsové, čivava Bruiser, zase vlastnil nekonečné množství oblečků, které vždy přesně ladily s outfitem jeho paničky.

Ani ptačí budka nemusí dělat na zahradě nebo na terase designovou ostudu.

Právě nábytek a doplňky zaměřené na tuto cílovou skupinu byly ostatně prvními designovými kusy, které se začaly u nás i ve světě prodávat – "blondýny" totiž byly první, kdo o ně projevil zájem. Svou psí kolekci má dokonce Ralph Lauren nebo Hermés a existují i obchody, které se specializují nejen na druh mazlíčka, ale třeba jen jednu rasu – třeba prodejna polštářů pro west highland white teriéry.

U nás velmi úspěšně funguje už čtyři roky internetový obchod Luxury Dog, který mimo jiné nabízí psí postel, skříň nebo ramínko na šaty. Dáma oblečená ve stylu pravé blondýnky, která chce stejným způsobem dekorovat všechno kolem sebe včetně svého mazlíčka, tím vyjadřuje svůj názor a svou osobnost. Ale každý takové věci nechce.

Fakt, že stylové doplňky pro domácí mazlíčky zatím představují díru na trhu, sdílejí s Lucií Tarbajovskou i další designéři. Většina z nich je také majiteli psů nebo koček, stejně jako Kanaďan Glenn Ross, který se ve svém studiu Vurv specializuje na psí nábytek z ohýbané překližky, nebo Zuzana Kubisová se značkou Cat Clan. Ta se stejně jako Lucia Tarbajovská věnuje kočičím kouskům – zatím navrhuje odkládací stolky a pelíšky v jednom nebo kočičí kukaně ve tvaru ptačích budek, s nimiž se představila i na Designbloku.

Kočičí budky Cat Clan Zuzany Kubisové mohou stát na zemi nebo být pověšené na zdi.

Jen výjimečně vznikne podobná věc úplnou náhodou jako v případě žluté plastové misky od studia Tai2. "Jde o vyjádření životního stylu," uvažuje Lucia Tarbajovská. "Já jsem třeba tvar písmen vybrala záměrně. Je možné je různě skládat, ale i kočka, metaforicky řečeno, když písmeno posune nebo převalí, nějak změní význam celé sestavy nebo slova."

Škrabadlo z exkluzivního sisalu
Mazlíčkovský design bohužel zatím trpí podobným problémem jako všechny ostatní obory nezávislého designu – je ho málo a nejde o úplně levnou záležitost. "Původně jsem si myslela, že prototyp bude drahý a postupně půjdeme s cenou dolů, ale zatím spíš roste. Je to mimo jiné dané i neustálým vylepšováním," vysvětluje Lucia Tarbajovská. "Škrabadlo jsme původně měli z obyčejné kokosové rohože, jenže kočky ho vůbec nepoužívaly. Pak jsme zkusili sisal, který je dobrý, ale nakonec přecházíme na exkluzivnější variantu sisalu, která se bude moci přizpůsobit barvě celého písmena. Je to trochu úlitba designu."

Psí misku studia Tai2 pro její čistý design mnozí rádi použijí i u stolu.

Písmena, prodávaná v e-shopu nebo v kamenných obchodech Popout a Dox by Qubus, zatím stojí mezi šesti až osmi tisíci podle velikosti. Lucia Tarbajovská ale věří, že si své zákazníky najdou. Přece jen nezávislí tvůrci v převážné většině případů nabízejí za vyšší cenu lepší kvalitu a hlavně jedinečnost.

Jisté je, že množství stylového nábytku pro mazlíčky neustále stoupá. Stálé kolekce nabízí mimo jiné Ikea nebo This & That a především nezávislé obchody. Jenom Popout prodává kromě písmen například keramické psí misky designéra Jiřího Laštovičky ve tvaru kosti, které mají vevnitř několik různých potisků, a chystá se svůj sortiment rozšířit i o elegantní budky pro ptáky.

Tereza Nejedlá, Lidové noviny