Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Svijany představily nové půllitry. Pro pivovar je vyrobil designér Michal Pražský

Svijany představily nové půllitry. Pro pivovar je vyrobil designér Michal Pražský foto: Svijany

Silnostěnné půllitry s reliéfním nápisem Svijany, uchem ve tvaru svijanské pavézy s letopočtem založení pivovaru 1564 a prolisy ve spodní části se ideálně hodí na ležáky. Pro pivovar je vyrobil designér Michal Pražský.
  5:00

O spolupráci při návrhu půllitru, který by podtrhl řemeslný charakter svijanského piva a odkázal k několik staletí dlouhé historii pivovaru, ve Svijanech požádali produktového designéra Michala Pražského, který se mimo jiné zabývá také sklářskou tvorbou. 

Při navrhování sklenice se podle svých slov inspiroval historickým odkazem pivovaru a jako hlavní symbol vybral motiv krejzlíku - speciálního límce, který byl ikonickou součástí oděvu tehdejší šlechty. Stylizovaný tvar tohoto límce aplikoval na tělo sklenice, kde tvoří výrazný plastický reliéf. 

Svijany představily nové půllitry. Pro pivovar je vyrobil designér Michal...
Svijany představily nové půllitry. Pro pivovar je vyrobil designér Michal...

„Projekt pivního skla pro pivovar Svijany je zatím mým nejvýznamnějším počinem. Je to myslím určité vyústění mého dlouhodobého působení v oblasti pivní kultury. Již během studií jsem měl možnost pracovat na nejrůznějších interiérových instalacích pro značky Heineken, Krušovice, Desperados a dalších. Práce mě nesmírně obohacovala a posouvala v kariéře dále. Velkým mezníkem pak byla účast ve výběrovém řízení na nový design koncept podniků Březňák ve kterém jsem chtěl vzdát hold klasické české hospodě,“ říká k návrhu designér Michal Pražský. 

A dodává: „Jsem nesmírně šťastný, že jsem měl tu čest navrhnout džbánek, a že jsme společnými silami přivedli na svět jeho historicky první exkluzivní sklo.“

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...