Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcarské muzeum se pochlubí členy Beatles od českého sochaře

Design

  6:12
PLZEŇ - Kolekci bust všech čtyř členů britské kapely Beatles dokončil pro soukromé rockové muzeum v Basileji dvaapadesátiletý sochař z Plzeňska Václav Česák. Už před časem do Švýcarska dodal bustu Johna Lennona a Ringa Stara, začátkem příštího roku tam odveze i „hlavu“ Paula McCartneyho a George Harrisona, řekl Česák. Kolekce vznikla podle obalu alba Seržant Pepper.

Kolekci bust všech čtyř členů britské kapely Beatles dokončil pro soukromé rockové muzeum v Basileji dvaapadesátiletý sochař z Plzeňska Václav Česák. Už před časem do Švýcarska dodal bustu Johna Lennona a Ringa Starra, začátkem příštího roku tam odveze i "hlavu" Paula McCartneyho (na snímku) a George Harrisona. foto: ČTK

„Na každém z nich jsem pracoval různě dlouho. Například Ringo Star se dělal výborně, má výrazný nos, rty, s Paulem McCartneym jsem si hrál přes rok,“ uvedl sochař.

Podle něj se předem nedá odhadnout, kolik času práce zabere, nejtěžší jsou ale busty lidí, jejichž obličej nemá zvláštní rysy. Busty členů Beatles vznikly z pryskyřice s bronzovou patinou.

Kolekci bust všech čtyř členů britské kapely Beatles dokončil pro soukromé...
Kolekci bust všech čtyř členů britské kapely Beatles dokončil pro soukromé...
Kolekci bust všech čtyř členů britské kapely Beatles dokončil pro soukromé...
Kolekci bust všech čtyř členů britské kapely Beatles dokončil pro soukromé...

K zakázce se sochař dostal poté, co před několika lety udělal pomník Franka Zappy do německého města Bad Doberan, kde sídlí světový fanklub Franka Zappy. Díky této zakázce se setkal s vlastníkem baru L’Unique v Basileji, jeho součástí je právě i rockové muzeum. Muzeum ukazuje různé artefakty, od oblečení, nástrojů až po busty rockových muzikantů a velikánů. Česák tam pro něj už vytvořil několik děl, například busty Micka Jaggera, Keitha Richardse, Jimiho Hendrixe či Kurta Cobaina.

Václav Česák, jenž má ateliér ve Starém Smolivci u Nepomuku, se věnuje hlavně figurální tvorbě, při práci využívá široké spektrum materiálů, pracuje s kamenem, bronzem, nerezem, ocelí a dalšími. Má zkušenosti s light designem, scénografií i technikou šperkařství. Je autorem desítek plastik.

Kolekci bust všech čtyř členů britské kapely Beatles dokončil pro soukromé...

Vloni vytvořil přes dva metry vysokou sochu šermíře pro Olympijské muzeum ve švýcarském městě Lausanne. Jeho práce je ale možné najít například i v Ugandě, kam do jedné školy dodal sochu svatého Jana Nepomuckého, podobné dílo zdobí kostel v rumunské vesnici Gernik, jeho socha svatého Václava je v srbské vesničce Kruščica. Je i autorem moderních oltářních křížů z materiálů jako je nerez, sklo a kámen. V Plzni mohou lidé vidět třeba jeho nerezovou sochu Skateman ve Škoda Sportparku.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...