Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Tetovačka vlastní krví: pražská UMPRUM vystavuje v Miláně

UMPRUM se představuje v Miláně s projektem EPHEMERAL_ETERNAL, který propojuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UMPRUM se představuje v Miláně s projektem EPHEMERAL_ETERNAL, který propojuje... | foto: UMPRUM

Tsunami designu se opět valí přes Milán. Začal 56. ročník mezinárodního veletrhu Salone del Mobile a množství dalších výstav, prezentací, seminářů a jiných akcí spojených s designem zaplavuje celé město.

V expozici Ventura Lambrate se letos představuje také Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) s projektem EPHEMERAL_ETERNAL, který propojuje trvalé uměleckořemeslné hodnoty se soudobými trendy a kritikou konzumního životního stylu.

UMPRUM se představuje v Miláně s projektem EPHEMERAL_ETERNAL, který propojuje...
UMPRUM se představuje v Miláně s projektem EPHEMERAL_ETERNAL, který propojuje...

Tradice a pomíjivost

UMPRUM se na milánském týdnu designu představuje v rámci výstav Ventura Lambrate, kde se v bývalé industriální čtvrti prezentují převážně mladí talentovaní designéři, nezávislé značky a umělecké školy. UMPRUM připravila koncipovanou výstavu EPHEMERAL_ETERNAL, která propojuje více jak 130 letou tradici školy, trvalé uměleckořemeslné hodnoty se soudobými trendy a kritikou konzumního životního stylu. Expozice, jejíž kurátorkou je Lada Hubatová – Vacková, představuje práce tří vybraných absolventů a studentů UMPRUM, ve kterých se odrážejí všechna výše zmíněná témata.

Salone del Mobile

Největší veletrh nábytku a designu na světě naštíví každoročně 300 tisíc návštěvníků. Odehrává se na milánském výstavišti Rho, kde jsou v několika halách k vidění nábytek a doplňky s nadčasovým designem od nejlepších světových návrhářů. Vedle nosné výstavy nábytku Salone del Mobile probíhají tento rok i výstavy zařízení a doplňků International Furnishing Accessories Exhibition, výstava kancelářského nábytku Workplace3.0, bienále Euroluce a SaloneSatellite, kde se představují mladí talentovaní designéři z celého světa. Na Euroluce nemůže chybět Lasvit, který v expozici Laterna Magica předvádí díla podle návrhů předních světových designérů. Na SaloneSatellite, který letos slaví 20. výročí, jsou mimo jiné k vidění práce českých designérů Jana Plecháče a Henry Wielguse.

Čas a destrukce

Hlavní myšlenkou projektu Venduly Radostové je rozklad, destrukce a čas. Nevypálené figurky tradičního výrobce porcelánových předmětů firmy Royal Dux ponořila do akvária s vodou a postupně je nechala rozpadat. Na videu je vidět, jak se produkt tradičního rukodělného řemesla kdysi věhlasné manufaktury proměňuje v ruinu. „Chátrají a proměňují se v ruinu i někdejší společenské zvyklosti, etiketa a rituály? Nebo je video obecnějším obrazem pomíjivosti času, obrazem přerodu mezi starým světem a tím novým, jehož kontury se nám ztrácejí v mlze?“ ptá se designérka.

Pomíjivost věcí, jejichž obrazy zůstávají

Návštěvníci si mohou také prohlédnout tematickou sérii daguerrotypií Ondřeje Přibyla, která spojuje téměř 180 let starou, technologicky velmi náročnou a unikátní fotografickou techniku se soudobými tématy. Přibyla na této staré technologii přitahuje její chemická a řemeslná náročnost, unikátnost každé kovové desky a nemultiplikovatelnost. Ve vztahu k tématu výstavy je těžištěm soubor osmi daguerrotypií s motivem industriálního komplexu pražské spalovny, kde se likviduje komunální odpad. Pomíjivost člověkem vyprodukovaných a vyhozených věcí ukazuje designér na daguerrotypických deskách, jejichž obrazy jsou uchovávány na věčnost. Součástí výběru jsou ale i další daguerrotypie dětí, rostlin, krajin a dva snímky s odlitky dětské tváře, speciálně realizované pro milánskou výstavu.

Krutá odvrácená strana módního průmyslu

Poslední z vystavujících Lenka Vacková poukazuje na konzumerismus a odvrácenou stranu módního průmyslu. Pro milánskou výstavu si připravila uměleckou performanci, kde si nechává na tělo vyhotovit tetování v podobě logotypů známých značek. Místo permanentního tetovacího inkoustu používá vlastní krev, která se postupně vytrácí jako pomíjivé módní trendy. Performanci, na které bude po dobu výstavy denně vystupovat, doplňuje instalací poukazující na nesmyslnost kumulace věcí.

UMPRUM se představuje v Miláně s projektem EPHEMERAL_ETERNAL, který propojuje...

„Výstavu nevnímáme jako radikální protest vůči stále silnějšímu konzumerismu. Poukazujeme na křehkou hranici a složitou otázku pomíjivosti a věčnosti. Právě toto uvědomění by mělo být jedním z určujících témat pro tvorbu nejen naší školy“, hodnotí myšlenku výstavy prorektor UMPRUM a zároveň architekt instalace prof. Jiří Pelcl.

Fuorisalone, Ventura Lambrate

V rámci festivalu Fuorisalone se můžete v několika desítkách obchodů a galerií v centru Milána setkat s díly designérských studií i samostatných designérů. Obrovsky populární jsou bývalé průmyslové čtvrti přeměněné na studia, ateliéry, dílny a nekonvenční výstavní prostory, kde se prezentují inovativní designéři a designérské školy z celého světa. Ve čtvrti Lambrate se koná již osmý ročník výstav s názvem Ventura Lambrate, který založila holandská designérka a podnikatelka Margriet Vollenberg se svojí agenturou Organisation in Design, aby propagovala původně především Dutch Design – nizozemský design. Výstava se ale tak rozrostla, že se na ní prezentuje více než stovka vystavujících z celého světa a navštíví ji kolem 100 tisíc návštěvníků včetně hledačů talentů, kurátorů a světového tisku. Mezi vystavujícími je letos opět Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

Milánský veletrh včetně výstav na Ventura Lambrate se koná letos od 4. do 9. dubna.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...