15. listopadu 2014 7:26 Lidovky.cz > Relax > Design

Thomas Chippendale dal vzniknout nábytkářskému pojmu

Nábytek ve stylu Chippendale je dobře znám i v Česku, nakoupit lze v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nábytek ve stylu Chippendale je dobře znám i v Česku, nakoupit lze v... | foto: www.aukro.cz

Jedním z nejslavnějších uměleckých truhlářů byl Angličan Thomas Chippendale, který zemřel 13. listopadu 1779. Nábytek z jeho dílny, jenž dal název i celému uměleckému nábytkářskému stylu, se stal součástí interiérů šlechtických sídel a byl napodobován řadou dalších výrobců i mimo Anglii.

Spojoval v sobě prvky francouzského rokoka s orientální, převážně čínskou inspiraci. Thomas Chippendale se narodil v městečku Otley v hrabství Yorkshire v červnu 1718. Truhlářem se vyučil u svého otce a v roce 1740 přišel do Londýna, kde se oženil, usadil a proslavil. Věnoval se zejména výrobě tehdy velmi oblíbených židlí a kabinetních skříní. 

Zlomem v jeho kariéře bylo vydání publikace Rádce gentlemana a uměleckého truhláře (Gentleman and Cabinet Maker’s Director) v roce 1754, která se stala hitem a inspirací nábytkářů nejen v Anglii. Tato bible nábytkářů obsahovala kolem dvou set návrhů zobrazených na dobových rytinách, proto je dnes tak těžké odlišit pravý chippendale od řady napodobenin.

Thomas Chippendale byl nejen plodným tvůrcem nábytku, ale ve dvou manželstvích zplodil též pět synů a čtyři dcery. Nejstarší syn Thomas převzal po otci podnik, který ale v roce 1804 přivedl k úpadku.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?