Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tipy na designové vánoční dárky poprvé: sklo a porcelán

Tour de France

  12:00
Štědrý večer se nezadržitelně blíží a nakoupeno pro své blízké má asi jen málokdo. Jestli stále váháte, co komu letos pod stromeček nadělit, nechte se inspirovat našimi tipy na designové vánoční dárky. První díl věnujeme sklu a porcelánu.

Zadáním bylo "Čaj a káva". Martin Žampach a Matěj Chabera přišli s návhem setu KON a uspěli. foto: Petr Karšulín, styling: Iva Jakešová

Sklo i porcelán jsou v České republice tradiční záležitostí a na téma sklenice či mísa vzniká každým rokem mnoho nových neotřelých variací. Většina produktů je vyrobena v českých sklárnách a do prodeje jde v limitovaných edicích, což také potěší. Cenově se najde každý, skleněné a porcelánové dárky, které jsme pro vás vybrali, začínají na 190 korunách, k mání jsou v českých obchodech specializovaných na design nebo ve studiích samotných designérů.

KON

V létě jsme vás informovali o skleněném setu KON, který pro českou sklárnu Kavalierglass navrhli designéři Matěj Chabera s Martinem Žampachem. Koupit si kolekci můžete v každém větším obchodě (Tesco, prodejny Kavaliergalssu atd..). Jestli vás set zaujal, pospěšte, na festivalu designSUPERMARKET byly konvice vyprodané během pár dní.

Konvička, hrníčky, misky - vše dokonalé, variabilní a promyšlené (jednu věc můžete pokaždé použít minimálně třemi způsoby).

KRIKRI

Kristýna Pojerová nejdříve nadchla odbornou i laickou veřejnost svými skleněnými svítidly/skleníky, teď přišla i s čajovým setem. Konvice má objem 2,2 litrů, na velká rodinná setkání v době Vánoc se tak vyloženě hodí. Z novinek designérky doporučujeme i vtipné sklenice Alkoholik. "Při popíjení nápoje se postupně odhaluje vyboulený ostrůvek uvnitř sklenice, který má zrcadlový povrch. Pijan se začne odrážet na osamoceném ostrově a čím více pije, tím větší se vytváří propast mezi ním a světem kolem."

Čajový set Kristýny Pojerové

QUBUS

Studio Qubus nezklame. V DOXu i v Rámové jsou k mání jak starší porcelánové věci Maxima Velčovského (mísy ve tvaru České republiky, svícen Fake Cake nebo holínky), tak skleněné novinky Jakuba Berdycha (vázy Proměna nebo zbrusu nová limitovaná kolekce Born Broken). 

Jakub Berdych u svých prací v Mikulově.

DE-SIGN.CZ

Vtipem a ironií nešetří ani studio de-sign.cz. V jejich obchodě na Praze 7 pořídíte jak ilustrované misky Super Bowl, tak sklenky Paar (s motivy českých designérů a výtvarníků) a jako horkou novinku i dětskou sadu hrnečku, misky a talířku.

Paar od de-sign.cz

BATOUŠEK

S porcelánem rád pracuje i Ondřej Batoušek, v několika pražských a brněnských galeriích a obchodech můžete pořídit vtipné objekty (třeba porcelánovou pistoli), kubistickou karafu na vodu nebo třeba hodiny.

Ondřej Batoušek

HIDDEN FACTORY

Eva Pelechová a Gabriel Vach k oblíbené sérii porcelánových kelímků přidali i dětský servis a talíře s mizejícím zlatým dekorem. Rozrostla se i kolekce stínítek Bludiček nejen pro děti.

Hidden factory

NAJS

Pro všechny, kdo snídají kávu, by ideálním dárkem mohl být porcelánový hrníček designérky Terezy Pízové ze studia Najs s nápisem Hello morning, Have some milk nebo I love your coffee. K mání jsou v několika barevných variantách.

Porcelánové hrnky studia NAJS.

LLEV

Studio LLEV bylo letos nominované na ceny Czech Grand Design za kolekci sklenic a karaf Decci. "Jsme pozorovatelé světa a necháváme se unášet proudem pouhé intuice, která nás přivedla k návrhu nápojového setu Decci. Nejsme tak zcela autory tohoto designu, protože jeho vzhled určil především objem sklenic a dekanteru. Podle zalomených hran rotačních tvarů poznáte kolik deci litrů nápoje máte nalito, anebo vypito. Jsme zvědaví, kam nás tento přístup k designu příště zavede."

LLEV: Decci

VRATISLAV ŠOTOLA

Skleněné a porcelánové dárky od českých designérů určitě pořídíte i v Galerii Křehký, která stojí i za reedicí skleněné kolekce významného výtvarníka Vratislava Šotoly (1931 - 2010). 

Reedice kolekce Vratislava Šotoly

DANIEL PIRŠČ

3D tapety, filigránové vázy, stolní set Kuchajda a zbrusu nová porcelánová lampa Nightfall. Daniel Piršč založil své studio v Mikulově v roce 2005 a jeho produkty jsou ideální alternativou velkosériové výroby.

Daniel Piršč a jeho letadlo

NANOVO

Adam Karásek a Jirka Mrázek pečlivě vybírají design minulých desetiletí a najdete u nich vázy Františka Víznera, unikátní skleněné lampy i třeba Moka servis Nefertiti Jaroslava Ježka ze sedmdesátých let. 

NANOVO: Váza podle návrhu Františka Víznera

LASVIT

Česká firma Lasvit slaví úspěch po celém světě, její skleněné lustry zdobí nejvyšší hotel světa v Hongkongu Ritz Carlton a kromě skleněných instalací stojí třeba za trofejí Tour de France. Posledním velkým "úlovkem" firmy je spolupráce s hvězdným designérem Nendem.

Nendo pro Lasvit

BROKIS

Pokud jste zaměření na sklo a osvětlení, měli byste do svého vánočního nákupního seznamu připsat českou firmu Brokis. Návrhy mají na svědomí Lucie Koldová, Boris Klimek, Tomáš Varga, Daniel Gonzales, Dan Yeffet a studio Olgoj Chorchoj.

Brokis

BOMMA

Mladí čeští designéři stojí také za skleněnými produkty značky Bomma. Ze studentských návrhů doporučujeme U Jakuba Pollága, Arabesque Elišky Kuchtové i Strict Daniela Gonzalese.

Koncern Design pro Bomma

MARIENBERG

Marienberg na designSUPERMARKETU uvedla skleničky výtvarníků a sklářů Rostislava Materky nebo Jana Falty. Firma z Mariánské hory úspěšně pokračuje ve sklářské tradici severního výklenku České republiky.

Marienberg a návrh Jana Falty

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...