Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tipy na vánoční dárky potřetí. Nejen šperky a móda aneb co koupit ženám

Design

  6:00
"Výcuc" toho nejlepšího z české módy a šperků udělat nejde. Každá kolekce má svůj příběh i smysl a záleží asi hlavně na vašem vkusu a rozpočtu, pro co se ve výsledku rozhodnete. Nabízíme alespoň ten nejzákladnější přehled o tom, co nyní hýbe českou scénou a co by mohlo udělat radost.

Porcelán Tomski&Polanski s Michaely Držmíškové foto: Archiv designérů

MÓDA & ŠPERKY

Ačkoliv jsou v České republice desítky talentovaných módních návrhářů a studií, koupit kabát, šaty ba dokonce kalhoty od oka může být ošemetné. Daleko lepší je si návrháře vytipovat, domluvit se s ním a pak koupit něco, co ten hlavní dárek pouze naťukne. Chtěli byste své ženě darovat nový kabát? Naznačit to můžete třeba jedinečnými nákrčníky Jany Mikešové, která tvoří pod značkou MIK. Nebo si styl své partnerky můžete jít s předstihem otestovat - vánoční večírky a různé pop-up akce plánuje Leeda, Chatty, Kurator, Sistersconspiracy, do svého showroomu zve také Zdeňka Imreczeová a na Vánoce se poctivě zásobil i obchod Czech labels & Friends. A zřejmě za nejméně úsilí nejvíce muziky dostane u Hany Zárubové, která si připravila speciální no. poukázky.

Jana Mikešová

Šperky se pořizují o něco lépe. Vybírat můžete z kolekcí osvědčených minimalistů, například Kláry Šípkové, Evy Růžičkové, Jany Hamrové, Jara design nebo Jaroslava Kučery,  pokud vaše paní tíhne ke klasice, zkuste nabídku Aleny Hesounové a Věry Novákové, do magické a šamanské šperkařiny vás zatáhne Janja Prokić, do říše přírody Hanuš Lamr. Netradiční pohled na známé materiály najdete u rodinné Belda Factory nebo značky Antipearle, velkým stylem určitě ohromíte šperkem Zorya Dana Pošty a Zdeňka Vacka. Netradiční materiály a inovativní technologie jsou druhým jménem Markéty Richterové a jejího partnera Zbyňka Krulicha (Blueberries), beton nabízí studio Dechberoucí, určitě se podívejte také na tvorbu Nastassii Aleinikavy, Lucie Houdkové, Martina Vernera nebo Kateřiny Řezáčové. Neokoukané šperky a tvorbu i mimopražských šperkařů nabízí galerie We exhibit na Hradě a Září na Letné.

designSUPERMARKET 2013 pohledem Julie Hrnčířové, Janja Prokic

Mnoho povedených kolekcí vzniká tradičně už při studiích, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze až do neděle zve na oblíbený UMPRUM SHOP, kde práce mladých talentů (Makeeva, Kratochvílová, Kinský..) můžete obdivovat i pořídit.

KABELKY

Kůže, plast i chlupy, psaníčka i luxusní modely s pouzdrem na počítač. V České republice se na tvorbu kabelek specializují hlavně designérky, které vychází z vlastních poznatků, stížností a přání, výsledné kousky jsou tedy funkční, krásné a kvalitní. Vaší pozornosti by neměla ujít tato studia: PBG, Playbag, Milimu, Eggo, Luciela Taschen, Ether a samozřejmě legendární psaníčka Zuzany Kubíčkové (a zde pozor, oceňovaná návrhářka má v nabídce i luxusní spodní prádlo!).

Psaníčko Zuzany Kubíčkové

OSTATNÍ

Netroufnete si obdarovat módou nebo doplňky? Z ouzkých vám pomůže třeba na srdeční svalovinu útočící lehce ironický plakát Dany Svobodové (Myokard) nebo Karolína Stryková se značkou Paragraph a speciálním diářem pro maminky. A pro všechny dámy, které rády vaří a na gauči sledují každý díl Dity P. je tu kolekce porcelánových talířů Michaely Držmíškové, která vznikla ve spolupráci s ilustrátory Ilonou Polanskou a Lukášem Tomkem.

Ilustrace a plakáty Myokard

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...