Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
5. prosince 2015 8:32 Lidovky.cz > Relax > Design

Tradiční hračky baví, studentským designem roku je natahovací autíčko

První místo v soutěži vyhrál Tomáš Rejmon a jeho autíčka Závoďáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První místo v soutěži vyhrál Tomáš Rejmon a jeho autíčka Závoďáci. | foto: studentskydesign.cz

Tradiční hračky jsou stále v kurzu. Nemusí být prošpikované nejnovějšími technologiemi a přesto mohou bavit. Potvrzuje to například i 25. ročník soutěže Národní ceny za studentský design. Ze dvou stovek prací vyhrála natahovací autíčka zvaná Závoďáci Tomáše Rejmona.

„Jednoduché řešení hračky převrací dosud zavedené koncepty natahovacích autíček, kdy je pružinový pohon ukryt uvnitř konstrukce. V tomto případě je pružina součástí vnějšku a umožňuje tak pochopit, jak věc funguje. Současně je pružina určující i pro celý tvar autíčka. Hračka je stylizovaná, přesto názorná a hravá. Rozvíjí nejen poznání mechanického principu, ale i motorické schopnosti dětí,“ komentovala výběr prvního místa porota.

Do soutěže se přihlásilo 260 autorů s 227 pracemi z 15 univerzit a vysokých škol a z 18 vyšších odborných škol a středních odborných škol. Studenti předkládali k hodnocení prototypy, modely, doprovodné plakáty a anotace prací.

Juniorskou soutěž v rámci národního studentského designu vyhrála Liliana Pham...
Ocenění excelentní národní design dostal za krbová kamna Tomáš Polák.

Poroty nominovaly v několikakolovém hodnocení k ocenění 115 prací. Jedna získala Národní cenu za studentský design 2015, jedna získala Národní cenu za studentský design 2015 JUNIOR, čtyři ocenění Excelentní studentský design 2015 a 15 cenu Dobrý studentský design 2015.

Mezi nejlepší český studentský design se tak dostala urna, šaty pro princeznu, sluneční brýle, krbová kamna a další věci.

tohTomáš Holý
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?