21. ledna 2016 7:40 Lidovky.cz > Relax > Design

Turisty na Tchaj-wanu bude lákat socha ve tvaru dámské lodičky

„Socha“ ve tvaru dámské lodičky má být jedním z lákadel pro turisty. První... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Socha“ ve tvaru dámské lodičky má být jedním z lákadel pro turisty. První... | foto: Reuters

Obří socha ve tvaru dámské boty na vysokém podpatku vyrostla v pobřežním parku na jihu Tchaj-wanu. Místní úřady jsou přesvědčeny, že 17 metrů vysoká lodička z modrého skla a oceli se stane lákadlem pro turisty. Zamilované dvojice by ji mohly využívat jako vhodné pozadí pro svatební fotografie, radí úřady.

Moderní socha byla instalována v okrese Ťia-i, asi 40 minut jízdy autem od metropoleTchaj-peje. Přestože se gigantický skleněný střevíc dočkal kritik, že nezapadá vhodně do okolního přírodního prostředí, úřady věří, že bude dílo pro oblast přínosem.

„Jsme přesvědčeni, že se tato socha stane novou zajímavostí přitahující návštěvníky,“ prohlásil mluvčí místního přírodního parku Chung Čchao-čchang.

„Design sochy je unikátní. Většina nevěst ráda nosí lodičky na vysokém podpatku a já jsem přesvědčen, že tato stavba bude odpovídat jejich představám. Už nám telefonovalo množství lidí, kteří chtěli vědět, kdy bude instalace otevřena pro veřejnost,“ dodal.

„Socha“ ve tvaru dámské lodičky má být jedním z lákadel pro turisty. První...
„Socha“ ve tvaru dámské lodičky má být jedním z lákadel pro turisty. První...

Odhalení sochy, která místní úřady přišla na 23 milionů tchajwanských dolarů (16,9 milionu Kč), je plánováno na příští měsíc. Již dříve byl v nedaleké lokalitě zpřístupněn jiný skleněný objekt - dvojitý oblouk známý jako „křišťálový kostel“, který je nyní vyhledávaným místem pro svatební snímky.

Skleněná bota je ale také svědectvím o místní tragédii. V 50. letech minulého století se stovky vesničanů v pobřežních oblastech jižního Tchaj-wanu otrávily podzemní vodou s vysokým obsahem arzenu. Následně museli lékaři některým pacientům amputovat nohy, aby jim zachránili život. „Tato socha ve tvaru boty je připomínkou konce těchto tragédií,“ řekl Chung.

ČTK