Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Udržitelná móda má jedinou chybu, často ji nenajdete ve větších velikostech. To chceme změnit, říkají designérky

Zuzana Sedlecká a Ivana Holá foto: One Village

Rozhovor
Na Šumavě navrhují a tvoří udržitelné oblečení všech velikostí. Kvalitní bavlněné a lněné kousky si tak mohou koupit i ženy s velikostí 46. „Sama nosím velikost 42, takže při tvorbě oděvů vycházím z osobních zkušeností. Je velice jednoduché obléknout modelku s velikostí 36. Nicméně každá jsme originální a krásná přesně taková, jak jsme se narodily.,“ říká Ivana Holá, jedna ze zakladatelek značky One Village.
  5:00

Lidovky.cz: Svou značku jste založily během pandemie. Kdy vás ale napadlo poprvé se do něčeho takového vrhnout?
Holá
: S touto myšlenkou za mnou přišla Zuzka už v roce 2019. Zkoušely jsme si ušít a nafotit první modely. Spuštění e-shopu jsme ale odkládaly. Až loňská situace, kdy jsme byly doma s dětmi, nás přinutila spustit web s online obchodem.

Lidovky.cz: Co vás k tomu vedlo? Nevyhovovala vám móda z řetězců?
Holá
: Zuzka měla sen mít svou značku postavenou na základech udržitelnosti. Já jsem vždycky řešila, co si vzít na sebe, abych se cítila dobře. Móda z řetězců může na první pohled vypadat pěkně, ale nekvalitní materiály a špatně ušité oblečení mě nebavili. K tomu šílené podmínky, za kterých jej lidé vyrábějí. Vždy se mi líbily originální a designové věci.

Lidovky.cz: Nezbrzdila rozjezd vaší značky současná situace ve společnosti?
Sedlecká
: Řekla bych, že pro nás to bylo právě naopak. Já jsem byla (a stále jsem) doma na rodičovské dovolené a Ivča musela zůstat doma s dětmi. A tak jsme měly relativně dost času na to doladit střihy, výrobu a spustit web a e-shop. Původně jsme vše s příchodem první vlny koronaviru chtěly odsunout, ale zpětně vidím, že spustit e-shop v době, kdy se vše přesouvalo do online světa, byla dobrá příležitost. Určitě rozjezd brzdilo nemožnost setkávání se se zákaznicemi a představení nové značky například na různých marketech, ale myslím, že to už jsme dobře dohnaly.

Lidovky.cz: Všechno vaše oblečení vzniká na Šumavě. Děláte vše samy, nebo už máte dnes někoho, kdo vám pomáhá oblečení šít?
Sedlecká
: Od začátku si necháváme oblečení šít v nedaleké šicí dílně. My modely navrhujeme, vytváříme prototypy a střihy. Za spolupráci s českou šicí dílnou jsme moc rády. Navíc je od nás v dobré dojezdové vzdálenosti, což se hodí, když je potřeba cokoliv operativně vyřešit.

Od začátku si necháváme oblečení šít v nedaleké šicí dílně. My modely...
Od začátku si necháváme oblečení šít v nedaleké šicí dílně. My modely...

Lidovky.cz: Jak probíhají návrhy nových střihů - sledujete, co se nosí zahraničí, nebo vycházíte z toho, co rády nosíte vy samy? Pracujete výhradě s přírodními materiály jako len a bavlna. Kde je kupujete a jak s nimi pracujete dál?
Sedlecká
: Snažíme se vytvářet nadčasové kousky, proto to nikdy nebude sezonní oblečení. Inspirujeme se tím, co máme rády my samy a co si každý den oblékáme. Rády pozorujeme módu kolem nás, ale rozhodně nešijeme podle posledních módních trendů.

Pro naše modely si vybíráme přírodní materiály, jako je len evropského původu, organická bavlna s GOTS certifikátem, udržitelná viskóza EcoVero od rakouské firmy Lenzing a bambusová viskóza. Vše kupujeme u českých nebo evropských výrobců. Na podzim a zimu chystáme také svetry ze 100% vlny.

Lidovky.cz: Používáte také bambusová vlákna. Jaké jsou jeho přednosti? Pracujete s organickou bavlnou s nejvyšším stupněm certifikace GOTS. Co takový certifikát znamená?
Sedlecká: Úplet z bambusové viskózy je krásně splývavý a jemný. Bambus má výborné funkční vlastnosti, v létě chladí, v zimě hřeje, je savý a antibakteriální. Ale díky svému mírnému lesku se skvěle hodí i na společenské šaty a halenky.

Bavlnu používáme pouze v té nejvyšší bio kvalitě. To zaručuje právě certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard). Produkce takto certifikované bavlny nezatěžuje půdu a životní prostředí, ani lidské tělo. Při pěstování se nepoužívají žádné chemikálie, ale přírodní prostředky a udržitelné metody zemědělství. Nepřekyseluje se půda a neznečišťují se podzemní vody. Farmáři nepracují s chemikáliemi, proto jim pěstování biobavlny neničí jejich zdraví. A protože i při finálním zpracování certifikované biobavlny se nepoužívají chemikálie, nemohou se potom škodlivé látky dostat skrze hotový oděv do našeho těla. Biobavlna se oproti té konvenční pěstuje v oblastech s dostatečnými srážkami, proto se nemusí tolik zalévat, což ušetří spoustu vody.

Lidovky.cz: Oblečení nabízíte až do velikosti 46. Bylo pro vás důležité, abyste mohly nabízet jednotlivé kousky opravdu všem ženám?
Holá:
Přesně tak. Hodně firem šije oblečení třeba jen ve velikostech 36-40. Respektive mají velikost L, ale ta sedí na velikost 40. My jsme chtěly nabídnout modely i ženám s většími velikostmi. Sama nosím velikost 42, takže při tvorbě oděvů vycházím z osobních zkušeností. Je velice jednoduché obléknout modelku s velikostí 36. Nicméně každá jsme originální a krásná přesně taková, jak jsme se narodily. Proto máme některé modely jen S,M a jiné zase až do XL. Každý model nemůže zkrátka slušet všem postavám.

Lidovky.cz: Máte představu, kdo jsou vaše zákaznice? A vrací se k vám?
Holá
: Naše zákaznice známe. Jednak se s nimi setkáváme osobně na trzích. A ty co nakupují na e-shopu se často vracejí a hlavně nám volají a píší, jak jsou nadšené ze střihu nebo materiálu. A to je vždy ta největší odměna za všechno úsilí a práci, kterou do značky vkládáme.

Od začátku si necháváme oblečení šít v nedaleké šicí dílně. My modely...

Lidovky.cz: Navrhujete šaty, mikiny, sukně, ale i trička. Je ještě něco do čeho byste se rády vrhly? Třeba spodní prádlo?
Holá: Na podzim budeme uvádět tři modely svetrů, které nám pletou v české pletárně. Na ty se moc těším. Chystáme ještě kalhoty a jednou bychom rády měly na prodej kabáty. Naše vize je, že žena se u nás bude moc obléknout kompletně bez spodního prádla. A oblečení bude na každodenní nošení, do práce, ale i na společenské akce. Na začátku jsem měla ještě touhu šít pro děti 6-14 let, protože na trhu v této kategorii co se týče lokální mody, je pro mě malý výběr. Mám dvě holčičky a ty pořád chodí, mami ušij mi taky ty šaty co máš na sobě :) Ale teď po 2 letech vidíme, že je to momentálně nad naše možnosti.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat