1. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

UFO nebo dům? Soul se chlubí obří stavbou od Zahy Hadid

Futuristickou stavbu navhla světoznámá architektka Zaha Hadid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Futuristickou stavbu navhla světoznámá architektka Zaha Hadid. | foto: ČTK

SOUL V jihokorejském Soulu se mohou pochlubit novou atrakcí. Stala se jí obří budova kulturního centra od světoznámé architektky Zahy Hadid. Stejně jako mnoho jiných staveb i tato nese futuristický vzhled. Díky zvlněným křivkám se nabízí srovnání s vesmírným korábem.

Budova nese název Dongdaemun Design Plaza (DDP) a nachází se v nejluxusnější soulské čtvrti Dongdaemun. Na první pohled kontroverzní stavba vzbuzuje nemalé vášně. Nejde přitom jen o moderní architekturu. Stavba od britsko-irácké architektky, která se může mimo jiné pochlubit prestižní Pritzkerovou cenou, spolkla totiž téměř půl miliardy dolarů. Tedy přesně 451 miliónu dolarů, což je v přepočtu úctyhodných devět miliard korun. Peníze na DDP přitom putovaly z veřejných financí.

Nicméně budova by měla přitáhnout nemalou pozornost. Otevřena totiž bude 24 hodin denně. Dongdaemun je totiž nejen nejluxusnější, ale zároveň nejživější čtvrť Soulu. Mnoho restaurací a klubů zde mám otevřeno právě nonstop, popřípadě do pěti hodin ráno.

Interiér je zvlněný a minimalistický, což je pro Zahu Hadid chrakteristické.

Interiér je zvlněný a minimalistický, což je pro Zahu Hadid chrakteristické.

DDP navíc bude mít multifunkční využití. Kromě koncertů a kongresů se v ní v nejbližší době plánuje soulský fashion week. Navíc v budově sídlí muzeum a designová  laboratoř. To vše na ploše 85 tisíc metrů čtverečních. Stavba byla zahájena v roce 2007 a dokončena loni. Otevřena pro veřejnost však byla teprve v závěru března 2014.

V Asii je to již několikátá stavba od Zahy Hadid. Architektka nyní realizuje přestavbu národního stadionu v Tokiu. Ten bude hostit olympijské hry v roce 2020. O rok dříve se zde bude konat mistrovství světa v rugby. 

tohTomáš Holý