Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Nejhorší vánoční klišé. Co přijde designérům o Vánocích nevkusné?

Elektrický svícen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrický svícen | foto: Shutterstock

Co mají na Vánocích rádi a co jim naopak přijde nevkusné? Balí dárky do novin či loňského papíru? Jak vlastně slaví vánoční svátky čeští designéři? Zeptali jsme se několika z nich.

1) Máte doma stromeček? A jak jej zdobíte?

2) Vyrábíte si vlastní ozdoby?

3) Jak balíte dárky? Vystačíte si s nabídkou balících papíru v obchodních domech nebo investujete do luxusnějších motivů? A schováváte si papír z minulých let, jak se to dříve dělávalo?

4) Kromě stromku, zdobíte interiér bytu i jinak?

5) Je něco, co vám připadá na Vánocích naprosto nevkusné?

Eliška Podzimková, ilustrátorka

1) Vánoce slavím u rodičů, kde máme plno klasických dekorací. Většinu z nich jsme vyráběli s mámou když jsme byli malý. I ozdoby na stromeček. Žádný třpytivý řetězy a koule u nás nenajdete. Spíš sušené ovoce, ozdoby ze dřeva a staré po babičce.

Eliška Podzimková

Eliška Podzimková

3) Já většinou balím dárky do novin... Přijde mi to i vizuálně hezké v kombinaci s nějakým barevným lýkem. Nebo klasicky vyhraje IKEA se svými balícími papíry.

5) Na Vánocích mi toho bohužel přijde nevkusné hodně... Od firemních přáníček s grafikou 20 let pozadu až po světýlka na domech všude kolem nás. Tradice se vytrácí každým rokem víc.


Jana Ješková, módní návrhářka (Jenny Jeshko)

1) Každý rok máme nádherný stromeček ozdobený ve stejném stylu v jakém tvořím oděvy a doplňky - trošku Baroque, trošku Punk a celkový výsledek Elegance. 

2)  Ano, krajkové. Vypadají luxusně a jsou lehké, takže se stromek pod jejich váhou neohýbá.

Jana Ješková

Jana Ješková

3) Mám ráda krásné papíry ve zlatých a stříbřitých odstínech, ale většinou je nestihnu koupit , takže mi potom musí stačit ty běžné. Papír neschovávám, protože nemám ráda nepořádek, ale je pravda, ze by to bylo ekologičtější.

4) Osvítím balkón i terasu a to nám potom přináší velké potěšení.

5) Ano, vánoční reklama na známý přeslazený nápoj, který přiváží osvětlený kamion.

Olo Křížová, designérka

1) Doma už mnoho let stromeček nemám. V mé garsonce by to nebylo moc praktické. Ale zdobím věnec, aranžuji větve a ty tématicky dekoruji. Každé vánoce jsou v nějakém tématu a určitě barvě. Vánoční stromeček mám malinký z jablonecké bižuterie a ten vždy zakomponuji do celkového dekoru.

2) Ano, ale kombinuji je i s koupenými ozdobami.

Olo Křížová

Olo Křížová

3) Balící papíry v nabídce obchodů mi moc nevyhovuje. Dostupné motivy jsou takové bezduché a drahé luxusní papíry jsou zase až příliš vyšperkované. Většinou kupuji základní v barevnosti tématu našich vánoc a ten dotvořím U nás papír schovával jen dědeček. V rodině jsme nikdy papíry neschovávali.

4) Každopádně uklidím, což znamená že i tento drobný samozřejmý fakt udělá z mé garsonky slavnostní místo. Dekoruji velmi skromně, svíčky, perníčky, oříšky, ovoce, prskavky a květiny. Žádné novodobé ozdoby a blikající elektrické řetězy nepoužívám.

5) Na vánocích není nic nevkusného. Je to duchovní svátek, oslava narození Pána Ježíše Krista to je pro mě podstatné. Je to svátek rodiny. To, že z toho někdo něco nevkusného zkouší dělat, zejména různými marketingovými kampaněmi, tak to je jiný příběh, ale to se mě nedotýká.

Natálie Vicenová, designérka (MOOYYY)

1) Vánoce by nebyly u nás Vánoce bez živého stromečku, který většinou zdobíme se sestrou u rodičů. Nejraději mám přírodní materiály a jednoduché motivy, proto náš stromeček zdobí slaměné a vlastnoručně vyrobené ozdoby, červené stuhy, sušené pomeranče a svíčky.

Natalie Vicenová

Natalie Vicenová

3) Na světýlka na balkoně si nepotrpím, ale vánoční atmosféru doma dotváří zapálené svíčky.

4) Dárky nejraději balím do přírodního papíru, dozdobím razítky s vánočním nebo zajímavým grafickým motivem, mašlí a větvičkou jehličí.

5) Nejvíc nevkusné jsou pro mě umělé girlandy, elektrické svícny v oknech nebo plastové blýskavé dekorace.

Míla Furstová, malířka a grafička

1) Vánoce bez stromečku si nedokážu představit. Tím, že žiju v Anglii je pro mě důležité vytvořit si ostrůvek českých magických Vánoc, tak jak si je pamatuju z dětství. Baví mě předávat vánoční nadšení dětem a vidět s jakou intenzitou prožívají oslavu světla uprostřed tmy. 

2) Ozdoby na stromeček vyrábí s opravdovým zápalem naše dvě malé děti. Necháme je na stromeček pověsit cokoli, co chtějí. Navíc mám takovou tradici, že když jsme někde na cestách, koupíme každý rok nějakou ozdobu, která nám připomíná právě to místo. Takhle mám e k většině ozdob osobní vztah. 

3) Balící papíry nenakupuju, nezaujmou mě většinou. Ráda balím dárky do jednobarevných papírů, na které občas něco přikreslím a také kupuju kvalitní anglické tapety, které mají často až extravagantní vzory- Do tapet balím ráda, jsou pevné a výsledek bývá zajímavý. Papír neschovávám, ale recykluji. 

Míla Fürstová

Míla Fürstová

4) Před pár dny přišel z města můj manžel a řekl mi, že ve výloze viděl krásně propracovaný model hlavy růžového plameňáka. Řekl, že by to mohla být zábavná vánoční dekorace na dveřích - místo věnce. Když jsem pak šla kolem té výlohy, souhlasila jsem, že plameňáka určitě potřebujeme. A teď už visí na dveřích do haly, má korunku a kolem elegantního krku má červená vánoční světýlka. Možná to zní hrozně, ale ve tmě chodby působí dnes naše dveře jako vchod do vánoční pohádky. 

5) Na Vánocích mi nepřipadá nevkusného nic. Je mi jasné, že každý prožívá Vánoce trochu jiným způsobem, ale i když tady v Anglii například vidím úplně bláznivě vyzdobené průčelí domu, vyvolává to ve mě spíš úsměv než pobouření. Myslím, že je hezké, že lidé jsou tvořiví, a že si dokážou o Vánocích udělat radost. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...