Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Umění ve veřejném prostoru. U Vltavy stojí Loveička, na které se můžete orazítkovat

Umění ve veřejném prostoru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umění ve veřejném prostoru | foto: Terera Houdková

Šperkem nemusí být jen kovový kámen osazený drahým kamenem. V posledních letech si nejen šperkaři ve svých projektech občas odskočí do veřejného prostoru a vznikají hravé instalací. Zřejmě nejnovější z takových počinů je “Loveička”, kterou všem k prvnímu máji nadělila šperkařka Tereza Houdková ve spolupráci se značkou Absolut.

Houdková navázala na projekt Streetrings, který se zrodil v roce 2010. „Bylo to během hravého školního období, v rámci klauzur vznikla taková razítka s nápisem Ring a Řetízek, a pak jsem si říkala, že bych je mohla různě zavěsit po Praze, že by si člověk mohl “dát prstýnek”, když jde do kina nebo na rande,” popisuje začátky Tereza Houdková a dodává, že jich jen hlavním městě nainstalovala zhruba 20, další byly v Brně, Liberci, Drážděnech, nebo třeba v Berlíně.¨

Razítko Ring
Umění ve veřejném prostoru

 „Nevím, kde ještě razítka zůstala, je to pro mě dočasný prsten, dočasná instalace, počítám s tím, že si je třeba někdo bude chtít vzít domů, nebo se rozpadnou vlivem lijáků a mrazů,“ vysvětluje šperkařka. 

A dodává: „Bylo mi jasné, že vytvořím něco do veřejného prostoru, a když jsem si vzpomněla na oblíbené místo na Císařské louce s výhledem na Vyšehrad, bylo jasno,” říká. O pár dní později vyrobila jednoduchou minimalistickou lavičku ze dřeva ze sousedské pily a doplnila ho černým Streetringem.

Houdková navázala na projekt Streetrings, který se zrodil v roce 2010.

Houdková navázala na projekt Streetrings, který se zrodil v roce 2010.

„S trochou nadsázky bych řekla, že laviček na příjemných místech není nikdy dost,” říká s úsměvem designérka a dodáva, že razítko je zhotovené celé ze dřeva a zřejmě ho časem vymění za kovové. „To bude asi taková fáze Streetring Beta, ráda bych je nechala odlít z bronzu nebo mosazi, aby měly trochu delší životnost, uvidím, jak dlouho tento Streetring vydrží, nedávno jsem tam byla, prsten byl v pořádku a lavička začínala být orazítkovaná, to se mi líbí.”

Tereza Houdková není jediná, která se zabývá jinou tváří pojmu šperk, z nejnovějších počinů můžeme zmínit třeba Vladimíra Turnera a jeho Bijouterie-Limited Edition, velkou pozornost upoutaly šperky v ulicích od Liesbet Busche už v roce 2009. 

„Mám pocit, že toho vzniká mnoho, i u nás, v momentě, kdy vnímáte šperk třeba i stín na svém těle, jsou hranice v tvorbě opravdu mizivé, jen to možná není tolik vidět jako nositelné šperky nebo mediálně známé projekty. Vsadím se, že každý z mých bývalých spolužáků něco podobného dělá. Pro ty, které to zajímá, je teď momentálně do 2. června v Uměleckoprůmyslovém muzeu k vidění třeba velmi zajímavá výstava Téma:Šperk,” uzavírá nakonec Houdková pozvánkou na výstavu studentů liberecké univerzity.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
BROUŠENÍ ELEKTRICKOU BRUSKOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč