28. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

UMPRUM ve Veletržním paláci ukazuje napětí i dialog mezi designem a uměním

Adela Fejtková: Magic Tools | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adela Fejtková: Magic Tools | foto: Archiv designérů /UMPRUM

Pokud vám připadají přehlídky semestrálních prací studentů nepřehledné a rádi byste viděli jen to nejlepší, potěší vás právě probíhající výstava ve Veletržním paláci. Vysoká škola uměleckoprůmyslová zde totiž vystavuje to nejvýraznější, co v její budově za poslední akademický rok vzniklo.

„Naším záměrem nebylo ukázat jednotu školy, ale její zásadní rozpor, napětí mezi obory užitého a volného umění, které považujeme za cosi jedinečného a nanejvýš přínosného,“ vysvětlili výběr letošní kurátoři Marek Meduna, David Kořínek a Robert V. Novák. Loni se výstava konala v DOXu pod taktovkou Maxima Velčovského a Terezy Bruthansové, dvojice úzce spjaté s užitým designem, expozice ve Veletržním paláci směřuje více k volnému umění. David Kořínek a Marek Meduna jsou totiž veřejnosti známí z umělecké skupiny Rafani, výstava tedy slibuje v mnoha aspektech zcela odlišný pohled na tvorbu budoucích sochařů, malířů, grafických a módních designérů či architektů. 

Ze 500 prací těch nejvýraznějších 50

Poprvé je zastoupeno všech 23 ateliérů a kurátoři vybrali z více než pěti set prací padesát těch nejzajímavějších tak, aby byla podtržena dualita mezi "uměleckým" a "průmyslovým". Na výstavě tak naleznete například originální houpací křeslo Jakuba Pollága, křišťálové skleničky na whiskey Aleny Hájkové nebo návrh sklízecí mlátičky Martina Beinhauera hned vedle sádrové sochy Noc Matouše Lipuse a konceptuálních sešitů Martina Pudila.

Matouš Lipus: Noc

Matouš Lipus: Noc

 

"Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze je jedinečný konglomerát převážně užitých, pragmatických disciplín, okořeněný několika ateliéry volného umění,“ dodal k výstavě rektor UMPRUM prof. Jindřich Smetana. Jak se tento fakt podařilo zhmotnit se můžete přesvědčit sami, výstava ve Veletržním paláci trvá do 2. března.


UMPRUM 2013

28. 1. 2014 – 2. 3. 2014

Veletržní palác , Dukelských hrdinů 530, Praha 7

terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!