Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Univerzita v Oxfordu se chlubí moderní stavbou od Zahy Hadid

Design

  7:00
Hypermoderní křivky se napojují na jednu z nejstarších a nejznámějších univerzit v Evropě. Britský Oxford se chlubí novou stavbou ve svém kampusu, který navrhla slavná architektka Zaha Hadid. Zmíněné křídlo budovy je věnováno studiím spojených se Středním východem.

Univerzita v Oxfordu se dočkala nové přístavby. Futuristickou stavbu navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid. foto: Luke Hayes

Stavba o rozleze 1 127 metrů čtverečních navazuje na již dvě existující budovy ve viktoriánském stylu. Nachází se v ní archiv Centra pro Střední východ, knihovna a studovna s kapacitou 118 míst. Náklady na výstavbu futuristického objektu v srdci univerzity přišly na 17 milionů dolarů, tedy více než 420 milionu korun.

Původem Iráčanka Zaha Hadid je první ženou, která získala v roce 2004 Pritzkerovu cenu za architekturu. Nejen díky tomu se stala velice populární. Její rukopis je značně signifikantní a inklinuje k zaobleným tvarům a futuristickému vzhledu. Jen za poslední dekádu vyrostlo po celém světě mnoho staveb, které navrhla.

Univerzita v Oxfordu se dočkala nové přístavby. Futuristickou stavbu navrhla...
Univerzita v Oxfordu se dočkala nové přístavby. Futuristickou stavbu navrhla...

Zaha Hadid byla krom jiného například autorkou centra pro vodní sporty při londýnských olympijských hrách. Na svém kontě má rovněž univerzitní stavbu ve Vídni, či návrh mrakodrapů pro Bratislavu, které chce investiční skupina Penta ve slovenské hlavním městě během několika let postavit.

Podle vlastních slov je poctěna, že se mohla na části Oxfordského kampusu podílet. „Práce Centra pro Střední východ podněcuje debatu a vnímání celého regionu,“ sdělila.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...