Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Úspěšná designérka Aleinikava věnuje brýle zatím neznámé první české prezidentce

Úspěšná designérka Nastassia Aleinikava a její partner Pavel Kahotski vyrobili... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úspěšná designérka Nastassia Aleinikava a její partner Pavel Kahotski vyrobili... | foto: Vojtěch Veškrna

Úspěšná designérka Nastassia Aleinikava a její partner Pavel Kahotski vyrobili a věnovali brýle „na míru“ pro první českou prezidentku, kterou jak doufají, bude Česko jednoho dne mít.

„Abyste s nimi byla připravena prohlédnout nečistá jednání a vidět do budoucnosti.“ Vysněná slova, s nimiž Anastázie a Pavel Kahotski věnují první brýle vyrobené „na míru“ zatím pomyslné první české prezidentce. Sen nejenom těchto životních partnerů a designérů už však dostává reálné rysy. K inauguraci ženy do úřadu hlavy českého státu jim pod rukama vznikla pětice stylů brýlí. 

Ručně vyráběné modely pojmenovali Anastázie a Pavel Kahotski, designéři studia Nastassia Aleinikava, dle čtyř kardinálních cností a pro název pátého modelu zvolili jednu z božských (statečnost, umírněnost, spravedlnost, moudrost a láska). 

Ze zbytků acetátového těla obrub, přírodního materiálu z celulózy, který autoři odebírají převážně v biokvalitě od rodinné italské firmy Mazzucchelli, vznikají brože. Brýle pro první českou prezidentku jsou třetím pokračováním tvůrčí spolupráce manželů. Její start v podobě kolekce Utopie provázelo oborové i absolutní vítězství v soutěži Czech Grand Design.

Nastassia Aleinikava studio

Nastassia Aleinikava studio je společným dílem životních partnerů Anastázie, neboli Nastassie, a Pavla Kahotských. Je rozprostřené mezi autorský šperk decentních rysů a nevšední, až excentrické styly brýlí. Oboje sjednocuje touha po osobním vyjádření i propojení s prapůvodní přirozeností, inspirace běloruskou domovinou Anastázie a Pavla a odvaha přijmout sám sebe tak, jak chci jen já.

Počáteční kapitoly tvůrčího příběhu psala ještě sama Anastázie jako Nastassia Aleinikava, jejíž autorská tvorba je dnes mimo jiné zastoupena také ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. První kolekcí brýlí navázala na diplomovou práci Moje optika pod vedením Evy Eisler na pražské UMPRUM. Na třetí řadě Utopie již spolupracovali s Pavlem Kahotským, absolventem stejné alma mater, který se chopil jak spolupráce na návrzích, tak výroby obrub. Jejich Utopie a šperky Voynichův rukopis mimořádně uspěly v rámci cen Czech Grand Design 2017. Značce přinesly výhru v kategorii Designér šperku a Anastázie se zároveň stala absolutní vítězkou, Grand designérkou roku. Po dvouleté spolupráci na limitovaných sériích obrouček pro bratislavskou optiku IOKO autoři představí vlastní novou kolekci Brýle pro první českou prezidentku na Designbloku 2020.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

J. Polanecký Slušely by Válkové... 10:51 17.9.2020