Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Úspěšné jsou naše masivní postele, které nevržou a unesou stovky kil živé váhy, říká výrobce nábytku

Dřevo s námi cvičí a dává nám lekce. Práce s něčím, co je voňavé, živé a původní nás ale nepřestává bavit foto: Javorina

Lepení, broušení, frézování, vrtání, obrušování, tmelení, olejování… těmito a desítkami dalších úkonů musí projít průměrná dubová postel z podtatranské výroby Javorina, aby se mohla vydat na cestu k zákazníkovi. „Proces naší, převážně manufakturní výroby, začíná ale už při ručním výběru, třídění a sušení dřeva,“ dodává ředitel výrobního družstva Javorina Slavomír Alžbetkin.
  12:00

Lidovky.cz: V podtitulu vaší značky stojí: „Věrni svým kořenům“. Kam až tyto kořeny sahají?
Do období po druhé světové válce. Náš region, okolí Spišské Belé, bylo poseté živnostmi drobných stolařů, řezbářů a dalších řemeslníků, kteří si věděli rady s masivním dřevem a uměli z něj vykouzlit ornament, nábytek, produkt. Přišlo znárodňování a vzniklo družstvo lidové umělecké tvorby – Javorina. Psal se rok 1947.

Starý nábytek má smysl opravovat, můžete se na něj spolehnout, říká umělecký nábytkář

Lidovky.cz: Podle čeho si družstvo zvolilo svůj název?
Javorina je nedaleká oblast na polském pohraničí, kde naše výrobní družstvo vzniklo. Tuto historii a původní „adresu“ považujeme za svou a jsme na ni hrdí.

Materiál nakupujeme z ověřených zdrojů převážně na Slovensku. I když většina...
Stromy rostou i více než sto let než se k nám dostanou, my jim dáváme prostor...

Lidovky.cz: Jak vypadaly první produkty?
Máme poměrně bohaté historické záznamy, které nám ukazují, že prvotním zaměřením byla, pochopitelně, spíš umělecká tvorba. Vyřezávané dekorativní předměty, výjevy z folkloru, ale i tradičně zpracované dřevěné užitkové předměty pro domácnost. V průběhu let se výroba přesunula do Spišské Belé, kde sídlí dodnes a začaly převládat sériově vyráběné stolařské výrobky a vybavení interiéru.

JAvorina

Slovenská nábytkářská značka s více než 70letou tradicí zaměřená na výrobu z masivního dubového dřeva. Materiál firma získává z lokálních zdrojů a zpracovává jej v takřka uzavřeném výrobním cyklu. Hlavními součástmi sortimentu jsou postele, komody, stoly, knihovny, skříňky, ale i solitéry. Novinky Javorina jsou k vidění v showroomech v Praze a v Brně

Lidovky.cz: V čem je typický současný „design Javorina“?
Styl naší současné produkce lze charakterizovat přívlastky jako „jednoduchý, čistý“, věříme, že i „nadčasový“. Co o nás ale vypovídá více než design je, podle mě, striktní výběr materiálu, způsob opracování detailů, hran, spojů, povrchová úprava a celkový vzhled ploch, jejich propojení a konstrukce.

Lidovky.cz: Použitým materiálem tedy je…
Už více než sedmdesát let je to výhradně masivní, převážně dubové, ale i ořechové dřevo z domácích zdrojů. Stále s těmi samými výhodami, úskalími, problémy, ale i radostí a krásnou vůní.

Lidovky.cz: Autory několika vašich kolekcí jsou designéři zvučných jmen, jako je Lucie Koldová, Vrtiška a Žák a další. Podle čeho designéry oslovujete?
Naše kritéria pro spolupráci opět určuje hlavně materiál. Designér ho musí dobře znát, respektovat a přizpůsobit se mu. Podle stejných pravidel se ale u nás řídí i výroba a obchod. Nicméně, design je pro nás důležitý. V ideálním případě pro nás představuje správný mix výsostně účelného a zároveň esteticky vytříbeného nábytku, který se díky provedení může stát malým uměleckým dílem. To už ale asi vyznělo hodně sebevědomě. Snažíme se k tomuto stavu směřovat a spolu s designéry hledáme řešení.

Lidovky.cz: Jaký váš výrobek je dnes nejprodávanější?
Velmi úspěšné jsou naše masivní postele. Postel, která voní, nevrže, vydrží sloužit generacím bez jakékoliv újmy, spolehlivě unese stovky kil živé váhy a ještě k tomu je hezká a vyrobená z lokálního dřeva. Věříme, že lepší řešení jednoduše není. 

Lidovky.cz: Proč jste se v době masového používání dřevovláknitých desek rozhodli držet se výroby pouze z masivního dřeva?
Takto jsme si vybrali naší cestu. Jsme přesvědčení, že to, co mělo hodnotu pro naše dědy, má hodnotu i dnes. A i když existuje mnoho lehčích cest, ta naše nás baví. Ne každý má v sobě tolik energie, aby se pustil do práce s masivním dřevem. Častokrát s námi „cvičí“ a dává nám lekce. Mít možnost pracovat s něčím, co je živé, voňavé, organické a původní není dnes už samozřejmostí.

Kvalitní nábytek musí šetřit přírodu, říkají bratři designéři

Lidovky.cz: Pracujete tedy s výsostně přírodním materiálem, kterého není na planetě neomezené množství…
Stromy rostou i více než sto let než se k nám dostanou, my jim dáváme prostor na dalších minimálně sto let u někoho doma. Že roste počet lidí, kteří ocení takto krásný nábytek, je pro nás odměnou. Materiál nakupujeme z ověřených zdrojů převážně na Slovensku. I když většina slovenského dřeva bohužel odchází na export, to, co nakupujeme my, je z certifikovaných pil a hospodářských lesů, jejichž obnova převyšuje těžbu. Navíc jsme založili vlastní projekt GPS Forest, v rámci něhož vysazujeme mladý doubek za každého našeho zákazníka. Děje se tak ve spolupráci s lesními hospodáři na východním Slovensku, odkud také nejvíc nakupujeme.

Lidovky.cz: Vnímáte změnu v chování vašich zákazníků za poslední covidový rok?
Rozhodně. Ke změně jsme ale byli my všichni přinucení, nebyla to žádná naše volba. Museli jsme naše showroomy zavřít na dlouhou dobu, a tak hledáme způsoby jak se s klienty spojit jinými cestami a naneštěstí, v našem případě přicházíme o to nejhodnotnější – o fyzický kontakt a osobní komunikaci. Naopak, naštěstí se nám ale potvrzuje, že to nechybí jen nám, ale že i naši zákazníci ocení, když digitální svět bude mít svoje hranice. 

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat