Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
27. září 2017 6:38 Lidovky.cz > Relax > Design

V Brně představí svá díla grafický designér Radim Peško

Podobu nového alba amerického rappera Jay-Z, který patří mezi nejvlivnější... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podobu nového alba amerického rappera Jay-Z, který patří mezi nejvlivnější... | foto: Instagram/jay-z

BRNO Český grafický designér Radim Peško, který v nedávné době pomáhal vytvořit podobu nového alba americkému rapperovi Jay-Z, představí svá díla v Brně. Výstava zahrnuje výhradně díla, která vznikla při spolupráci se zahraničími zákazníky.

Vernisáž se uskuteční 6. října v kulturním centru Solo Offspace v Körnerově ulici a potrvá do 30. listopadu, řekla za organizátory Michaela Banzetová.

„Omezit výběr na zahraniční práce se nabízelo, protože si myslím, že nejsou v Česku známé a tohle byla navíc příležitost ukázat je v nějakém uchopitelném celku. Jejich drtivá většina, z nichž některé jsou na výstavě představeny třeba jediným obrazem, žije svým životem někde jinde,“ uvedl Peško. Výtvarník vybíral takové práce, u kterých se domnívá, že fungují samostatně i bez vysvětlování, vykládání kontextu či znalosti oboru.

Co bylo dřív?

Peško spojil svoji výstavu také s vydáním první publikace věnující se novému interpunkčnímu znaménku, které od roku 2011 zavádí do reálného užívání. Takzvané Interfinity mark, do češtiny přeložitelné jako znaménko „mezitímnosti“, zakončuje otázky s nekonečným počtem odpovědí nebo s vůbec žádnou. 

Příkladem může být dotaz Bylo dříve vejce, či slepice?, kdy by se k otazníku měl přidat symbol nekonečna. Radim Peško žije a pracuje v Londýně. Zaměřuje se především na tvorbu písem, publikací a vizuálních identit. Jeho písma v současné době používá řada jednotlivců a institucí po celém světě. Od stávajícího školního roku přednáší také na Royal College of Art v Londýně.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!