Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

V hlavní roli fasáda? Francouzský architekt míří i do Česka

Dům jako vertikální pokračování okolního parku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům jako vertikální pokračování okolního parku. | foto: Adam Gebrian

Již zanedlouho – 3. října – vystoupí na pozvání občanského sdružení Kruh v pražském kině Světozor vynikající francouzský architekt Édouard François. Dnes proto výjimečně nezůstaneme na území Česka nebo Slovenska a podíváme se na dvě jeho významné realizace v Paříži.

Na začátku 21. století vznikla v pařížském 17. okrsku poblíž Porte d’Asnieres nová, převážně bytová čtvrť. Autorem celkové koncepce byl výborný architekt a nositel Pritzkerovy ceny (nejvýznamnější ocenění za architekturu) za rok 1994 Christian de Portzamparc. Ten pak dal v rámci navrženého objemu volnou ruku svému kolegovi Édouardu Françoisovi a výsledkem se stal bytový dům se sociálními byty, který obletěl celý svět. A to díky jedinému nápadu, fasádě. Vertikální zelené fasády se staly hitem posledních let a francouzský botanik Patrick Blanc realizoval mnoho z nich s řadou vynikajících architektů. Jde o fasádní systém, kde rostliny rostou přímo z vertikálního povrchu, a nikoliv ze země. Překážkou této bezesporu nádherné záležitosti je mimořádně vysoká cena a náklady na údržbu. Édouard François ale přišel s jiným, podstatně levnějším řešením.

Zelený dům


Využil vlastností vysokopevnostního betonu Ductal a na horizontální desky vytažené mimo hlavní objem bytového domu nechal s výjimkou severní fasády předem vylít stovky rozměrných květináčů. Do nich následně zasadil stejné množství bambusů a vytvořil tak místo domu obří rostlinu – skutečně zelený dům. Inspiraci našel na miniaturních pařížských balkonech, na nichž ovšem roste mimořádně bujná vegetace. Sousední park pak jako by pokračoval na domě – tradiční hranice mezi domem a přírodou je setřena.

Bytový dům, jehož „kůži“ tvoří stovky rostlin

Bytový dům, jehož „kůži“ tvoří stovky rostlin

Je to dům, který by se v mnoha zemích kvůli hygienickým předpisům (především kvůli požadavkům na vnitřní proslunění) pravděpodobně vůbec nedal postavit, a bydlení v něm skutečně není určeno pro každého. V Paříži ale stojí už skoro deset let a obyvatelé bytů si mohou naplno užít i permanentního šumění rostlin, které připomíná les.

Hotel Fouquet’s Barri`ere

Pokud měl bytový dům z roku 2004 pozoruhodnou fasádu, která leckoho překvapila, pak těžko hledat slova pro realizaci z roku 2006. Architekt byl postaven před velmi obtížný úkol, jak dokončit blok různorodých staveb v samém srdci Paříže – na rohu nejslavnějšího světového bulváru Les Champs Élysées a Avenue George V.

Zaujal vás francouzský architekt Édouard François? Nenechte si ujít jeho čtvrteční přednášku v pražském Světozoru, lístky jsou k mání ZDE.

Uvědomoval si, že musí překonat několik obtížných problémů. Paříž je výrazně regulována. Není náhodou, že se v jejím centru za posledních pár desítek let neobjevil žádný mrakodrap. Pro přísná pravidla není místa pro tvůrčí rozlet zrovna mnoho. Navíc hotelový komplex už byl složen z několika rozličných částí, a tak se nezdálo být nejvhodnějším řešením tuto rozličnost ještě podpořit dalším novým dílem.

Historický, a přitom současný. Strohý, a přitom zábavný, s mnoha pozoruhodnými detaily

Historický, a přitom současný. Strohý, a přitom zábavný, s mnoha pozoruhodnými detaily

 Řešením se stala metoda, kterou architekt nazval Moulé-Troué neboli „odlitý a proděravěný“. Vnější fasáda si bere za vzor sousední domy svázané přísnou haussmannovskou regulací. Je však tvořena ze speciálních betonových tvárnic, barevně mírně odlišných valérů šedé. Tvarově, dekoračně i proporcemi kopíruje fasády okolních domů. Vyrovnává se tak se známým rysem historických budov, který architektům komplikuje práci: mívají větší světlou výšku místností, nezřídka přes 3,5 metru, někdy dokonce až ke čtyřem metrům. Novostavby naopak světlou výšku pater snižují často až na zákonné minimum (u nás u bytových domů 2,65 metru). Každý centimetr krychlový se počítá, a tak se zadavatelé, a tímpádem i architekti snaží minimalizovat obestavěný objem. Když se tedy vedle sebe objeví historická a současná budova, vypadá ta současná skoro méněcenně, právě kvůli nižší výšce pater. Starší stavby působí dojmem skutečných paláců a současné jako lepší králíkárny.

Nekonečný prostor

Odtržení fasády od vnitřního uspořádání umožnilo Édouardu Françoisovi schovat to, co zvnějšku vypadá jako tři patra, patra čtyři. Skutečný počet pater bedlivějšímu pozorovateli prozradí abstraktní obdélníky oken, kdy každému hotelovému pokoji přináleží jedno. Jde o dvojitá okna se zhruba třiceticentimetrovou vzduchovou mezerou, která je navíc ze všech čtyř stran obklopena zrcadly. Když otevřete vnitřní okno a nahlédnete do meziprostoru, nastane známý efekt nekonečného prostoru.

Když byl projekt poprvé představen, působil na mnoho architektů jako nemístný vtip, karikatura historických budov, laciný trik, který se rychle omrzí. Nestalo se. Jde o seriózní odpověď na konkrétní problém. Pravděpodobně již znovu neopakovatelnou a opravdu výjimečnou. Na první pohled zaujme důslednost, s jakou architekt svůj původní nápad realizoval: běžné hliníkové dveře vsazené do původních majestátních vrat pro koně, střešní vikýře rozpůlené tam, kde narazili na hranici sousedního domu, skutečná okna chovající se doopravdy naprosto nezávisle na historické fasádě a vytvářející někdy opravdu bizarní setkání s původní napodobeninou balkonového zábradlí.

FAKTA

Autor: Édouard François www.edouardfrancois.com Realizace: 2004 Náklady:4 mil. eur Dostavba Hotelu Fouquet’s Barri`ere: Realizace: 2006 Náklady: 60 mil. eur

Klobouk dolů před pařížskými úřady, které takovýto projekt schválily. Dům i po letech poutá pozornost každého kolemjdoucího.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...