Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Japonský oděv kimono uhranul mnoho známých osobností od Lennona po Mercuryho. V Londýně má nyní výstavu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Yoshimi Yokoyama

Londýn Yves Saint Laurent, George Lucas, David Bowie: ti všichni podlehli kouzlu kimona, tradičního japonského oděvu. Jeho nejrůznější podoby, od kostýmů Jediů ze Star Wars po designovou verzi, lze spatřit na výstavě v Londýně, píše agentura AFP.

„Když se řekne móda, kimono není zrovna první věc, která vás napadne,“ připouští ředitel muzea Tristram Hunt. Cílem výstavy nazvané Kimono: z Kjóta na přehlídková mola, která 29. února začala v Muzeu královny Viktorie a prince Alberta (Victoria and Albert Museum) a potrvá do 21. června, je ukázat proměny kimona v čase.

Na samém začátku expozice je vystaveno tradiční kimono z roku 1800, moderní kreace japonského návrháře Džótaróa Saitóa a výjimečný kousek Brita Johna Galliana navržený pro značku Dior.

Podle Hunta tento triptych ukazuje, jak móda kimona pronikla přes kulturní a zeměpisné hranice. Vliv tohoto oděvu se dokonce rozšířil do vzdálené galaxie a inspiroval oblek legendárního rytíře Jediů Obi-Wan Kenobiho ztělesněného Alecem Guinnessem ve Star Wars.

Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi

Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi

Celkem je vystaveno více než 100 kousků. Nejstarší, pocházející z let 1660 až 1680, ohromuje motivy javorových listů. Nejmladší je dlouhý kabát s kapucí ve stylu streetwear, který loni vyrobil mladý návrhář Milligan Beaumont.

„Mimořádná jednoduchost kimona umožňuje promítnout jej do mnoha stylů,“ vysvětluje kurátorka výstavy Anna Jacksonová a vychvaluje jeho „proměnlivost“.

Podle Jacksonové mnohé nadchne látka splývající z ramenou, pro jiné je zase důležitý pás nebo okázalé látky s mimořádnými motivy a nezvyklý způsob, jak jsou tyto prvky zkombinovány.

Kimono, oděv, který v Japonsku nosili muži i ženy od středověku, se objevilo v 

Evropě v období Edo (1615-1868), kdy byla nizozemská Východoindická společnost oprávněna obchodovat s Japonskem i přes jeho silně izolacionalistickou politiku.

V 19. století začalo Japonsko vyrábět kimona z francouzského hedvábí a Evropa začala napodobovat tradiční oděv z japonské látky. Od té doby kimono nepřestalo ovlivňovat mezinárodní módu.

Tradiční výšivka časem ustoupila sofistikovaným geometrickým vzorům. Francouzský návrhář Jean-Paul Gaultier v roce 1998 kimono zkrátil v ohnivě červené kreaci pro popovou hvězdu Madonnu. V roce 1997 vytvořil Alexander McQueen pro zpěvačku Björk verzi prodlouženou až ke krku a se zkrácenými rukávy. Dodal tak kimonu avantgardní vzhled.

V roce 2005 vytvořil Jódži Jamamoto kimono z hedvábného krepu, které představuje nejednoznačnost pokud jde o pohlaví, jak to již v 70. letech minulého století dokázal Freddie Mercury, když měl tento oděv na scéně při turné rockové skupiny Queen v Japonsku.

„Tento oděv je určen pro muže i ženy. Jeho forma se v podstatě nemění,“ říká Anna Jacksonová. Tuto charakteristiku dokázal zejména využít ve svém albu Ziggy Stardust britský zpěvák David Bowie.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?