8. října 2017 7:43 Lidovky.cz > Relax > Design

V Paříži se otevřelo muzeum návrháře Yvese Saint Laurenta

Přehlídka módního domu Yves Saint Laurent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přehlídka módního domu Yves Saint Laurent. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Nejznámější kreace návrháře Yvese Saint Laurenta si mohou ode dneška návštěvníci Paříže prohlédnout v novém muzeu věnovaném této legendě světa módy. YSL, jak umělci ve Francii přezdívají, zemřel ve věku 71 let v roce 2008.

Nové muzeum v avenue Marceau nedaleko Vítězného oblouku se nachází v prostorách, ve kterých Yves Saint Laurent pracoval v letech 1974 až 2002. Iniciátorem vzniku muzea byl podnikatel, spoluzakladatel módního domu YSL a návrhářův životní partner Pierre Bergé. Otevření se však nedočkal - zemřel ve věku 86 let na počátku září.

Návštěvníci muzea mohou spatřit mimo jiné věrnou kopii ateliéru slavného módního návrháře. Působit má tak, jako by měl YSL každou chvíli do místnosti vstoupit - na stole jsou jeho brýle, přes židli visí jeho bílá košile, pod stolem je miska se žrádlem jeho věrného psa Moujika.

Především jsou ale v nově otevřeném muzeu k vidění nejslavnější módní kreace Yvese Saint Laurenta, který do světa módy vnesl vynalézavé střihy, šaty bez rukávů inspirované Mondrianovými obrazy, modely ve stylu pop-artu či oděvy s etnickými prvky. Dámský šatník obohatil o módní kreace, jež byly do té doby výsadně mužské, například smokingem či kalhotovým kostýmem.

Doplnit by pařížské muzeum měla pobočka v marockém Marrákeši, kde Saint Laurent s Bergém rovněž pobývali. Otevřít by se měla 19. října.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz