Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

V pražské Libni roste v kádích krystalický lustr studia Zorya

Jako moderní interpretace tereziánského křišťálového lustru vzniká v Praze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako moderní interpretace tereziánského křišťálového lustru vzniká v Praze... | foto: Zorya

PRAHA Jako moderní interpretace tereziánského křišťálového lustru vzniká v Praze objekt, který metodou řízeného růstu krystalů vyrábí šperkařské studio Zorya. Osmnáctiramenný lustr vytvářejí šperkaři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta metodou, kterou uplatňují při výrobě svých originálních šperků.

Pro jejich základ používají lněné provazy, na kterých nechají vyrůst krystaly podvojné soli kyseliny sírové neboli kamence. Za takto vytvořenou kolekci Virus v roce 2012 dostali hlavní cenu v soutěži Czech Grand Design.

„Chystáme výstavu v Drážďanech, v barokním pavilonu, kde visí pět tereziánských lustrů, my vyrábíme nový, takovou reminiscenci tereziánského lustru,“ řekl v dílně, kde komponenty lustru vznikají, jeden z dvojice designérů Zdeněk Vacek. Lustr bude od 25. srpna součástí výstavy Od prachu ke třpytu v Muzeu uměleckých řemesel v zámku Pillnitz v Drážďanech, slavnostně rozsvícen bude 15. září.

Zatím v industriálních prostorách bývalých pražíren kávy v pražské Libni...
Pro jejich základ používají lněné provazy, na kterých nechají vyrůst krystaly...

Zatím v industriálních prostorách bývalých pražíren kávy v pražských Vysočanech vznikla dočasná dílna a v ní stojí laboratorně vyhlížející igelitový stan či skleník s desítkou kádí naplněných vodou a kamencovým roztokem. V něm jsou ponořena jednotlivá ramena budoucího lustru a při relativně vysoké teplotě a vlhkosti na nich vyrůstají bílé krystaly.

„Základ tvoří nerezová konstrukce vlastní výroby, aby se dal lustr pohodlně montovat. Celý lustr je mobilní a nerezový. Do Drážďan ho převezeme rozložený a až na zámku Pillnitz budeme lustr dávat dohromady. Na místě budou během první fáze výstavy také narůstat poslední dvě ramena,“ popisuje Vacek vznikání lustru.

V kádích v uzavřeném stanu je šest tisíc litrů vody s koncentrátem kamence. Během 14 dnů by měly na nerezové konstrukci vyrůst žádoucí krystaly. Pak budou ramena zavěšená na speciálně vytvořené konstrukci schnout.

Lustr, který váží čtvrt tuny

Kamenec je těžký, v každé kádi je ho rozpuštěno asi 100 kilogramů. Sedá na dno a tam, kde je koncentrace vyšší, krystaly rostou víc. Výsledek tedy bude trochu překvapením, s tím tvůrci počítají.

V kádích v uzavřeném stanu je šest tisíc litrů vody s koncentrátem kamence....

Těžký bude i lustr, jedno rameno může mít podle Vacka až 12 kilogramů, celý lustr tak 250 kilogramů; prostory zámku ale s takovou zátěží počítají, stavitelé je museli pro těžké objemné lustry připravovat už v baroku. Na konci každého ramene bude jednoduchá skleněná trubice, která bude svítit. Náklady na vznik lustru jsou podle Vacka v řádech statisíců korun. Výstava vzniká na objednávku Státní umělecké sbírky Drážďany, lustr zůstane po výstavě v majetku českého studia.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!