Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Obilné klasy. V své nové kolekci vzdává Hanuš Lamr hold posvátnému symbolu života

Hanuš Lamr představil svou novou kolekci Cereal, v níž vzdává poctu především jednomu ze základních symbolů bytí – obilnému klasu. foto: Archiv Hanuše Lamra

Hanuš Lamr představil svou novou kolekci Cereal, v níž vzdává poctu především jednomu ze základních symbolů bytí – obilnému klasu.
  5:00

„V kolekci Cereal představuji krásu zlatého obilného klasu, zdánlivě prostého a všedního motivu. Obilné lány patří do naší krajiny odnepaměti a bez nich by nebylo mouky ani chleba. Obiloviny jako člověkem zušlechtěné traviny jsou dodnes jedním ze základních pilířů naší obživy. Taoistický filozof Lao-c‘ říkal, že celý život lze slušně prožít na malé vesnici. To je místo, kam mířím. Věnujme se obyčejným věcem. Buďme součástí naší krajiny. Vraťme se do míst, kde nám za chalupou zlátne obilí,“ říká k tématu nové kolekce Hanuš Lamr.

Hanuš Lamr představil svou novou kolekci Cereal, v níž vzdává poctu především...

Kolekci Cereal chce designér představit na Designbloku 2021, který proběhne od 6. do 10. října 2021 v budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze jako součást výstavního projektu RENESANCE 21. 

Jednou z tváří kolekce Cereal je herečka Eliška Křenková, která v sobě spojuje křehký půvab i sílu, jak je patrné z jejího ztvárnění filmových, televizních i divadelních postav.  

HANUŠ LAMR

Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr (1976) je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské VŠUP. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, např. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright. V roce 2014 představil Lamr svou práci na prestižním veletrhu luxusních šperků a hodinářství Inhorgenta v Mnichově. U příležitosti 200. výročí založení Národního muzea a jeho znovuotevření po náročné opravě a zároveň 100. výročí založení Československé republiky vytvořil v roce 2018 pro tuto prestižní instituci diadém s názvem Sbírka.

Autor:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...