13. dubna 2017 6:23 Lidovky.cz > Relax > Design

V Tančícím domě vystavuje své výrobky na 80 designérů

Pražský Tančící dům patří  designu. Začala v něm přehlídka Prague Design Week,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský Tančící dům patří designu. Začala v něm přehlídka Prague Design Week,... | foto: ČTK

PRAHA Pražský Tančící dům patří ode dneška do neděle designu. Začala v něm přehlídka Prague Design Week, která ukáže práci osmi desítek autorů, návrhářů, studií i škol. Někteří z tvůrců své výrobky vytvářejí přímo na výstavě, která zabrala čtyři podlaží známé stavby.

Poprvé je zpřístupněno druhé podzemní podlaží, v němž jsou umístěny světelné a audiovizuální instalace. Program přehlídky doplňují přednášky, workshopy nebo kino. ̈

Pořadatelé na tiskové konferenci upozornili na instalaci Mickeyphon, který vyhledává zvuky z okolí, otáčí se za nimi, sampluje je a mění v rytmické hudební sekvence. Plastika ve tvaru hlavy myšáka Mickeyho, vytvořená pro společnost Disney polskou skupinou panGenerator, zvukovou show doplňuje vizualizacemi na svém displeji.

Ne všechny exponáty jsou ale high-tech, mnoho autorů pracuje s tradičními materiály, jen je třeba používá v neobvyklém uplatnění. Dřevěné tak jsou třeba reproduktory pro mobil, USB, prsteny a jiné šperky, motýlky, ale i třeba erotické pomůcky. Ty vyrábí půl roku značka wood.u. Její člen Vít Máca dnes řekl, že se mu s kamarády nelíbily gumové či plastové pomůcky a chtěli, aby se s nimi daly nejen užít příjemné chvíle, ale také aby hezky vypadaly a lidé je mohli mít třeba vystavené na nočním stolku. Každý kousek je celý ručně vyráběný a ke každému je mapka s místem, odkud bylo dřevo pro nástroj pořízeno.

Přehlídka ukáže také třeba ručně vyráběná elektrokola, autostany šité na míru motoristům nebo tašky a doplňky vyrobené v Burkině Faso z pytlů od cementu.

Prague Design Week

Prague Design Week se letos koná počtvrté, v roce 2014 vznikl jako konkurence Designbloku, který někteří kritizují za údajně příliš velký příklon ke komerci. Z původního týmu týdne designu odešli lidé, kteří založili o rok později Czech Design Week. Jeho pořadatelé se ale nepohodli a dvě části původního týmu naplánovaly každá svoji přehlídku, na podzim se v Praze konaly obě dvě v přibližně stejném termínu a se stejným názvem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz