12. března 2016 7:43 Lidovky.cz > Relax > Design

Vědci tvrdí, že pomocí matematiky a kriminologie zjistili, kdo je Banksy

Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém... | foto: banksy.co.uk

Připomíná to tak trochu detektivku hodnou Sherlocka Holmese. Britští vědci totiž vytvořili speciální studii, aby odhalili identitu populárního, ale doposud neznámého streetartového výtvarníka Banksyho. Využili k tomu poznatky z kriminologie, matematiky a také pracovali s geografickým rozložením jeho prací v Británii.

Podle listu Guardian vědci z Univerzity královny Mary v Londýně usoudili, že dle vzorce, kde a jak se Banksyho díla objevují, jde o výtvarníka Robina Gunninghama. Toto jméno nepadlo zcela poprvé. Již v roce 2008 přisoudili Gunninghamovi identitu záhadné pouličního umělce v listu Daily Mail.

Analýzy, kterou odborníci zpracovali vychází z policejní kriminologie a využívá se rovněž při podchycení infekčních onemocnění. Nadšení vědci si pochvalují, že se „potvrdila původní podezření“.

Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém...
Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém...

Nicméně radost mají i z dalších věcí vyplývajících z výsledků studie. „Analýza minoritních kriminálních činů mohou pomoci lokalizovat například teroristy ještě před tím, než se stane velké neštěstí. Studie navíc ukazuje, jak lze pracovat se skutečnými problémy dnešního světa,“ tvrdí vědci.

Výtvarník Banksy se ke studii přímo sám nevyjádřil. Výsledky však nechal napadnout svými právníky.

tohTomáš Holý

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!