13. listopadu 2018 13:25 Lidovky.cz > Relax > Design

Veletrh Antique nabídne ikony československého designu

Centrální banka ujistila veřejnost, že mince budou k dispozici i v dalších... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrální banka ujistila veřejnost, že mince budou k dispozici i v dalších... | foto: ČTK

PRAHA Antique od čtvrtka nabídne ikony československého designu, ale i atmosféru prvorepublikového salonu. Ve čtvrtek bude na Novoměstské radnici v Praze zahájen 42. veletrh starožitností Antique.

Ve více než šedesáti expozicích představí návštěvníkům mimo jiné ikonická díla českých designérů posledních 100 let, nabídne jim posezení a besedy v prvorepublikovém salonu a umožní jim prohlédnout si nedávno vydané pamětné dvacetikoruny s portréty zakladatelů republiky. Jejich autor - akademický sochař a medailér Vladimír Oppl - navrhl také výroční medaili připomínající 25 let konání veletrhů starožitností a zahájení veletrhu se osobně zúčastní.

Veletrh ale samozřejmě představí kompletní škálu starožitností od šperků, mincí, porcelánu, keramiky a skla, obrazů a grafiky až po starožitný nábytek, zbraně, doplňky a módu. Přestože nebudou chybět oblíbené styly, jako jsou secese nebo art deco, důraz budou vystavovatelé i pořádající Asociace starožitníků klást na díla českých designérů posledních 100 let. Na veletrhu tak budou k vidění předměty podle návrhů Ladislava Sutnara, Pavla Janáka, Josefa Gočára, V. H. Brunnera nebo Jindřicha Halabaly. Milovníci výtvarného umění se mohou těšit například na Preislerova Milosrdného samaritána nebo soubor kreseb Jana Zrzavého.

Unikátní medaile i výroční dvacetikoruny

K 25. výročí pořádání starožitnických veletrhů nechala Asociace starožitníků vytvořit pamětní medaili, jejímž autorem je akademický sochař Vladimír Oppl. Lícovou stranu zdobí portrét Rudolfa II., mecenáše a sběratele umění, na rubu je vyobrazen bůh obchodu Merkur a také všechna místa v Praze, kde se během uplynulých 25 let veletrhy starožitností konaly: dům U Hybernů, Mánes, Obecní dům i Novoměstská radnice. Vyraženo bylo 50 stříbrných a 100 měděných medailí, které bude možné přímo na veletrhu koupit.

K vidění zde bude i sada tří výročních dvacetikorun, jejichž autorem je rovněž Vladimír Oppl. „Vydala je ČNB ke stému výročí založení Československa a zobrazují osobnosti, které stály u vzniku státu: T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika. Jedná se sice o standardní oběžné mince, vzhledem k enormnímu zájmu sběratelů se s nimi však běžný člověk při placení asi jen velmi těžko setká. Veletrh je tak příležitostí si tyto zajímavé připomínky československého jubilea alespoň na vlastní oči prohlédnout,“ říká prezident Asociace starožitníků Jan Neumann.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!