Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Vesmírné scenérie nebo pohled z vesmíru na Zemi. Tak vypadá kresba na vázách designéra a skláře Lukáše Nováka

Název Amalín vypovídá o místě, kde se přírodní materiály za pomoci vysokých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Název Amalín vypovídá o místě, kde se přírodní materiály za pomoci vysokých... | foto: Archiv Lukáše Nováka

Nová série váz s názvem Amalín zachovává tvary a rozměry váz, které jsou pro tvorbu Lukáše Nováka již typické. Kolekce volně navazuje na úspěšnou sérii Lost and Found, která evokuje vesmírné scenérie. Kresba, která vzniká na vázách Amalín, naopak připomíná pohled z vesmíru na Zemi.

Matné sklo evokuje pohled z výšky na zemskou krajinu, barvy na povrchu váz přechází od tyrkysově modré po pískově žlutou, přičemž jejich strukturu prostupují ostrůvky stříbra. Každá váza je jiná, některé připomínají moře, jiné ústí řeky, nebo bažiny. 

Novák se inspiroval krásou přírodního kamene a vázy navrhoval tak, aby působily pozitivním dojmem a stejně jako vzácný kámen je každá z váz originálem, který dokončuje finální úprava z rukou skláře v podobě matné, lesklé či metalické povrchové úpravy.

Ve zlaté
Novák se inspiroval krásou přírodního kamene a vázy navrhoval tak, aby působily...

„Sklářství je bazální proces, v němž můžeme smíchat ‚obyčejnou‘ hmotu a přetavit ji v něco nového. Amalín je místo, potažmo myšlenkový proces, ve kterém se snažím vytvořit z něčeho starého, něco nového, vlastního. Myslím, že není náhoda, že jsem tuto kolekci vytvořil po dlouhém roce pandemie. Amalín je kolekce originálních váz, která skrze primární barvy, jako je světle modrá, zelená a žlutá, symbolizuje nový a pozitivní začátek. Amalín je moje nové sklo,“ vysvětluje Lukáš Novák.

Název Amalín vypovídá o místě, kde se přírodní materiály za pomoci vysokých teplot a ruční práce, taví a následně formují do neopakovatelných vzorů a struktur. Je to název české vesnice, kde se vázy vyrábí.

Lukáš Novák

Již před třemi lety na sebe Lukáš upozornil kolekcemi Lost and Found (nominace CGD Designér roku 2018, Vítěz Cen Edida Elle Decoration 2019) a Ultra Fragile (nominace CGD Objev roku 2018), které se staly stálicemi jeho portfolia. Kromě jiných úspěchů a spoluprací s předními českými výrobci skla a designu v roce 2020, přinesl letošní rok Novákovi nominaci na cenu Designér roku v rámci Czech Grand Design, ato za autorskou kolekci sady na kávu V60 in Wonderland a kolekci svítidel Spacey pro firmu Lasvit.

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Dominik Feri | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...