Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
27. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Vídeňský týden designu ohromují i Češi. Sněhem, frakem i šperky

Výstava Křehký Biedermeier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Křehký Biedermeier | foto: Křehký

Právě probíhající “Vienna Design Week 2013” obohacují i designéři z České republiky. V rámci této mezinárodní přehlídky se v galerii Českého centra Vídeň představuje čtveřice mladých designérek ze sdružení UNOSTO. Výstava Křehký Biedermeier zase uvádí nové kusy limitované edice nábytku a doplňků předních českých designérů jako je Maxim Velčovský, Hana Zárubová nebo Michaela Tomišková.

Čtveřice designérek ze skupiny UNOSTO - Alena Hesounová, Lucie Houdková, Karla Olšáková a Kateřina Řezáčová, připravila kolekci koncipovanou speciálně pro galerii Českého centra Vídeň. Jejich jedinečné a inovativní objekty mohou vyniknout nejen jako šperk na lidském těle, ale i volně instalované v prostoru.

Šperkařky 4D s Martinem Kraflem

Šperkařky 4D s Martinem Kraflem

Čtveřice umělkyň vytváří jedinečné objekty, jejichž struktura vždy vychází z konkrétního inspiračního zdroje. Mladé absolventky VŠUP představily kolekci originálních šperků již v roce 2011 v Mnichově. „Velikostí dlaně objekty 4D lákají k dotyku. Vybízejí ke hře, k přímé interakci s člověkem v roli diváka i nositele. Díla působí svou vstřícnou poetikou a specificky ženskou něhou. Zdánlivě křehká, téměř nehmotná forma ohromuje svou energií,“ přibližuje díla mladých designérek kurátorka výstavy Petra Matějovičová.

Šperky podle vlastní fantazie

Výstava byla zařazena také do programu Dlouhé muzejní noci pořádané rakouskou veřejnoprávní televizí ORF a v sobotu 5.10. se v Českém centru Vídeň uskuteční workshop na téma Šperk dle vaší fantazie v jehož průběhu si návštěvníci mohou s pomocí renomovaných designérek vytvořit svůj vlastní šperk. „Výstavou 4D upozorníme ve Vídni na silnou uměleckou generaci vycházející z tradice českého šperkařského designu 60. a 70. let,“ říká Martin Krafl z Českého centra ve Vídni. Výstavní projekt s názvem 4D bude v prostorách galerie k vidění do 31. 10. 2013.


Křehký Biedermeier

Vedle projektu 4D se na Vienna Design Week 2013 představí také galerie Křehký. Výstava s příznačným názvem Křehký Biedermeier představuje nové kusy, které byly jako limitovaná edice navrženy speciálně pro galerii Křehký předními českými designéry.

Proč Biedermeier? „Biedermeier pro nás především znamená navozování pocitů svátečna v denním běžném životě, dává prožitkům další rozměr a z obyčejného tvoří neobyčejné,“ vysvětlují kurátoři výstavy Jana Zielinski a Jiří Macek.

Výstava Křehký Biedermeier

Výstava Křehký Biedermeier

Návštěvníci tak mohou spatřit například kolekci nábytku a originálních váz Michaely Tomiškové nebo porcelánový jídelní soubor Gabriela Vacha. Maxim Velčovský vystavuje Sněhovou vázu ze své unikátní kolekce, na které pracoval tři roky. Vymodelované vázy ze sněhu odléval do sádry a různé druhy sněhu z různých míst tak daly vzniknout unikátní kolekci váz, v jejichž formě se otiskl čas, stejně jako procesy tuhnutí a tání, které často při jejich výrobě působily proti sobě. „Stále více mne zajímá moment pomíjivosti a zmrzlá voda mi přišla pro jeho zkoumání jako ideální materiál,“ vysvětluje svůj záměr Maxim Velčovský. „Původně jsem chtěl dělat abstraktní objekty, ale přišlo mi zajímavější, když v kontextu designu udělám předmět, který je v podstatě odlitkem vody, kterou se věčně snažíme uzavírat do nádob,“ dodává autor.

Kolekce Křehký Biedermeier je doplněna fraky módní návrhářky Hany Zárubové a brožemi ve tvaru řádů designérky šperků Nastassii Aleinikavy. Výstava měla svoji premiéru letos v červnu na festivalu Křehký Mikulov a poté se představila i v galerii Mint v Londýně v rámci přehlídky London Design Week.


VIENNA DESIGN WEEK

Sedmý ročník mezinárodní přehlídky Vienna Design Week se koná ve Vídni od 27. září do 6. října. Přináší více než stovku různých akcí - množství výstav, instalací, prezentací a workshopů. Tento největší rakouský festival designu přilákal v loňském roce 37 tisíc návštěvníků. Z českých designérů se uplynulých ročníků účastnili například Petr Novaque, Klára Šumová, kolektiv designérů Vyrobeno lesem nebo studio Olgoj Chorchoj. Klára Šumová byla vloni mezi deseti mladými designéry vybranými v rámci projektu Passionwege ke spolupráci s vídeňskými manufakturami. Vytvořila kovové ověsky k lustrům, které dočasně zdobily instituce jako Burgtheater nebo Vídeňskou Operu. Petr Novaque tady měl v roce 2010 premiéru se svojí kovovou židlí Edge, za kterou posléze dostal i prestižní ocenění Red Dot Design Award.

, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.