Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

VIDEO: Jednoduchý návod od návrháře. Lidem radí, jak si doma ušít roušku

Pavel Berky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Berky | foto: Archiv Pavla Berkyho

Praha Vzhledem k dnešní situaci se na nás ze všech stran hrnou informace o koronaviru. Hlavně pak rady a tipy. Celá republika pak šije roušky, které máme sice povinné ven nosit, ale vláda nám jich dostatek nezajistila. Proto je v obchodech nenajdete. Tipů jak na ně na internetu najdete mnoho, ale my pro vás máme tip přímo od módního návrháře, který jich denně šije desítky.

Je jednoduchý, rychlý a praktický. Jen dodáváme, že pokud byste si chtěli místo této dvouvrstvé roušky ušít třívrstvou - stačí jen přidat třetinu délky - tedy o 19 cm navíc a obdélník složit na třikrát.

„Rozhodl jsem se, že také přispěji svými zkušenostmi, proto jsem na své sociální sítě natočil krátký videonávod o tom, jak si lidé mohou ušít roušku doma. Věřím, že je minimálně inspiroval, aby se v situaci, v níž se nacházíme, dokázali sami chránit a nespoléhali se na ostatní,“ říká slovenský návrhář Pavel Berky. 

„Denně mi na sociální sítě přichází desítky až stovky zpráv, jestli bych mohl zaslat roušky potřebným po celém Česku, ale i na Slovensko či do zahraničí. Lidé se se mnou snaží spojit i telefonicky nebo emaily. I když se opakovaně snažím sdílet informaci, že nejsem schopen doručovat roušky po jednotlivých kusech po celé republice a snažím se šít větší množství pro různé nemocnice, obce, nebo městské části, abychom vše logisticky stihli i s šitím, tak dle našich propočtů mě zhruba za 5 dnů kontaktovali lidé, kteří by si ode mne rádi objednali více než 15 000 roušek. Sám bych toto množství ručně šil po každý den při nějaké 10ti hodinové pracovní době téměř rok,“ vysvětluje Berky.

Návrhář se proto rozhodl natočit jednoduchý návod, jak si kdokoliv se šicím strojem může ušít roušku buď sám pro sebe, nebo právě naopak i pro lidi ve svém okolí. „Nesmírně mě potěšilo, že hned po zveřejnění videa mi desítky lidí začaly zasílat své první výtvory a je vidět, že i člověk bez zkušeností se šitím si dle tohoto videa dokáže roušku ušít,“ dodává Berky.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!