Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vila Tugendhat slaví. K pětiletému vyročí otevření vyšla kniha

Design

  6:13
BRNO - Muzeum města Brna připravilo rozšířené druhé vydání obsáhlé knihy o vile Tugendhat, nejcennější památce moderní architektury ve městě. Publikace nazvaná „Mies v Brně. Vila Tugendhat“ vyšla u příležitosti pěti let od znovuotevření stavby po náročné rekonstrukci. Výročí připadlo na přelom února a března.

Objekt je proslulý zejména proskleným hlavním obytným prostorem se zimní zahradou. foto: Lidové noviny

Publikace popisuje například práci architekta Ludwiga Miese van der Rohe, jeho řešení prostoru vily a zasazení do krajinného rámce, sdělil mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Kniha Ivany Černé a Dagmar Černouškové obsahuje také množství aktuálních i dobových fotografií a plánů.

Ve druhém vydání publikace přibyla kapitola o původním nábytku odkoupeném od potomků stavebníků nebo nové fotografie Davida Židlického, řekl Kalábek. Kniha je k dostání ve vile Tugendhat, prodejně suvenýrů na hradě Špilberku a některých knihkupectvích.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat byla dostavěna před 87 lety. Jedná se o jedinou českou moderní stavbu zařazenou na seznam světového dědictví UNESCO. Její opravy před znovuotevřením trvaly dva roky. Cílem bylo odstranit nevhodné zásahy z období druhé světové války a následujících desetiletí.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat