Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vtip, originalita a ruční práce. 10 nejlepších českých a slovenských šperkařek

Design

  5:18
Mají nápady, jsou šikovné a jejich šperky zdobí mnoho žen i mužů. Pakliže se rozhodujete, od které české či slovenské designérky si pořídit šperk, zde je inspirace.

V ceně mých šperků se odráží vybraný materiál a ruční zpracování. Někdy je právě ta nejdrobnější práce tou nejnáročnější. Týká se to jak práce zlatnické, tak brucičské. Vybrousit malý kámen je kolikrát i nemožné. foto: Lucie Desmond

Kristýna Malovaná

Ačkoli se původně bránila tomu vydat se stejnou cestou jako její rodiče, nakonec to tak skončilo a designérka se z ní stala. Většinu času se věnuje šperku, ale je také spoluzakladatelkou studia Morphe. Své šperky nosí hlavně proto, aby je otestovala. Věnuje se ale také navrhování produktů a interiérů. Její šperkařská práce je věrná minimalistickému přístupu, který vnímá jako osobní formou projevu. Všechny její šperky jsou z limitovaných edicí.

Prsteny inspirované vodou

Eliška Lhotská

Její tvorbu nejvíce ovlivnil obyčejný chleba. Vnímá ho jako určitý symbol návratu k hodnotám. Původně je vytvářela pouze pro sebe jako amulet pro ochranu, když byla na stáži v Polsku. Nyní má vlastní showroom v Holešovicích a patří mezi nejuznávanější české šperkařky. Její práci jste mohli vidět na Designbloku, designSUPERMARKETU nebo v rámci studia VNUK. Vyrůstala v umělecké rodině. Její tatínek koupil sklárnu, kterou znovu postavil na nohy a nyní vyrábí tavené plastiky, které mají skvělou pověst i ve světě.

Baví mě, že mi šperk umožňuje šířit mezi širší veřejnost nějakou myšlenku. Má...

Daniela Komatović

V Srbsku je známou designérkou, v Česku ji znal málokdo, to se ale změnilo, když s kolekcí svých šperků získala zlaté ocenění v prestižní designérské soutěži v Miláně. Je všestranně nadaná, kromě navrhování šperků se také věnuje makro fotografii, grafickému designu a malbě. Nejraději pracuje se zlatem, perlami a diamanty. A jak sama říká, chce pracovat výhradně s ušlechtilými materiály, aby se její šperky mohly v rodinách dědit z generace na generaci a nabývaly na hodnotě. 

Šperky jsou vyrobeny výhradně ze zlata, diamantů, drahých kamenů, sladkovodních...

Veruna Ďuricová (Dick Wolf)

Slovenská šperkařka se po studiu na pražské UMPRUM (studovala zde K.O.V. ateliér pod vedením Evy Eisler) začala věnovat výrobě šperku, ačkoli jej nestudovala. Dostala se k němu až shodou náhod. Dnes ji živí výroba šperků na zakázku, její vlastní značka a kurzy, které probíhají v jejím pražském ateliéru na Vinohradech. Tvoří pod značkou či přezdívkou Dick Wolf. 

Autorská tvorba designérky Veruny Ďuricové

Markéta Dlouhá Márová (Antipearle)

Šperky podle svých představ tvoří již jedenáct let pod značkou Antipearle. Fotografka a designérka Markéta Dlouhá Márová v roce 2012 získala ocenění pro nejlepší šperk Designbloku. Kolekce se nesou v duchu punkových a na první pohled ostrých tvarů, jsou však vyrobené z leštěných drahých kovů a doplněné osobně vybíranými perlami z Tichomoří. Výsledkem je tak unikátní mix luxusu a rebelství, který si našel příznivce nejen v České republice.

Designérka Markéta Dlouhá Márová

Radka Junová

Prsteny, náušnice i náhrdelníky vyrábí z recyklovaných kovů, protože je podle ní jedině takový přístup ohleduplný. Život designérky Radky Junové je svázán s Prahou, kde vyrostla a vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, ale také jihoanglickým Brightonem, kde již téměř 15 let žije. Právě v Anglii se opět vrátila k umělecké tvorbě, která ji provázela od dětství a začala se věnovat šperku. Po té co objevila svět udržitelné módy, se v roce 2014 rozhodla vytvořit svoji vlastní značku šperků Juna. Ta je založena na etickém přístupu, respektu lidem, přírodě i ekonomice a používání recyklovaných, fairtrade a fairmined drahých kovů. Její originální šperky, které jsou často inspirovány přírodními elementy a symbolismem, si našly své zákazníky nejen v České republice a Velké Británii, kde má šperkařskou dílnu, ale například i v USA nebo Singapuru.

Mým cílem je však postupně zvyšovat obsah fairmined stříbra v naší hlavní...

Veronika Zelezniková (Želé jewellery)

Se svou instalací vyhrála na loňském Designbloku hlavní cenu. Její šperky zaujaly snad každého, kdo kolem nich prošel. Jsou naprosto originální a nepodobají se žádným jiným. Číslem jedna je pro ni při výrobě bismut a pryskyřice. Zajímá se ale i o různé způsoby recyklování materiálů a jejich implementování do současného šperku. Při navrhování nábytku se zaměřuje na dřevo, konkrétně na ručně mořenou překližku v kombinaci s nerezavým materiálem.

Určitě to nebylo cílené. Studpvala jsem několik roků produktový design a přitom...

Eva Růžičková

Své práce vystavovala v Česku i v zahraničí. Nejvíce ji údajně v tvorbě inspirovala profesorka na UMPRUM Eva Eisler, která uměla vždy odhadnout situaci, kdy šperkařku popostrčit a kdy naopak vrátit o krok zpět. Je jí bližší tvořit šperky pro ženy, ale vytvořila i kolekce, ve kterých kombinuje šperky pro muže i ženy.

Brož Evy Růžičkové

Lenka Kerlická (27jewelry)

Vždy chtěla pracovat se sklem a kovy, aniž by věděla, že má v rodině silnou zlatnickou tradici. Dnes má svou značku i butik. Práci se zlatem ovládá dokonale, její šperky jsou jemné, originální a lidé ji často vyhledávají, když si nechávají dělat snubní prsteny.

Snubní prsteny

Klára Šípková

Proslavila ji brož, kterou vytvořila pro Madeleine Albrightovou. Její práce se však netočí pouze kolem broží pro slavné státníky. Dávala o sobě vědět už od studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kdy dvakrát po sobě získala Národní cenu za studentský design, hned poté byla nominována na Objev roku a letos dokonce na cenu pro nejlepšího šperkaře v soutěži Czech Grand Design. Dnes tvoří své vlastní kolekce, ale i šperky na zakázku. 

Brož (Klára Šípková)