Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Výstava na Kampě připomíná přehlídku českého skla v USA z 80. let

USA

  7:45
Výstavu, která připomíná přehlídku českého skla v New Yorku v 80. letech, připravilo Muzeum Kampa. Jmenuje se 7 + 1 mistrů českého skla, představuje tehdejší tvorbu autorů a vzdává poctu také loni zesnulé výtvarnici Miluši Roubíčkové, manželce jednoho z nich. Na výstavě se podílelo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, jehož výstavní prostory dnes procházejí rekonstrukcí.

Pražské Muzeum Kampa představilo 31. května výstavu s názvem 7 + 1 mistrů českého skla, kterou připravilo ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem. ... foto: ČTK

Výstava osmi mistrů českého skla svou koncepcí navazuje na výstavu, která se uskutečnila v roce 1983 v The American Craft Museu na Manhattanu v New Yorku (dnešní MAD ? Museum of Arts and Design). Byli tam prezentováni Jaroslava Brychtová společně se Stanislavem Libenským, René Roubíček, Věra Lišková, Jiří Harcuba, Václav Cigler a Vladimír Kopecký.

Patřili k nejvýraznějším osobnostem, které v druhé polovině 20. století zásadním způsobem přispěly k emancipaci skla jako materiálu volné umělecké tvorby. Newyorská přehlídka vznikla z iniciativy Medy Mládkové, která se tehdy ujala kurátorského výběru exponátů. S umělci se osobně znala a měla přehled o jejich tvorbě, neboť jejich ateliéry v Československu i přes existenci železné opony od druhé poloviny 60. let navštěvovala.

„Muzeum Kampa touto výstavou ukazuje, že práce Medy Mládkové není jen o Františku Kupkovi, ale že se dotýkala a dotýká mnoha umělců nejen u nás, ale i v dalších evropských zemích,“ řekl Jiří Pospíšil, člen správní rady Muzea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových.

Expozice je připomínkou výstavy v New Yorku v roce 1983 a poctou loni zesnulé...
Expozice je připomínkou výstavy v New Yorku v roce 1983 a poctou loni zesnulé...

Muzeum Kampa, které Mládková po svém návratu do vlasti založila, se českému sklu věnuje opakovaně. Tři z umělců pracujících se sklem se podíleli na rekonstrukci Sovových mlýnů, kde muzeum sídlí: Václav Cigler, Marian Karel a Dana Zámečníková. Výstavu tvoří exponáty ze sbírkového fondu muzea, část exponátů upomínajících na výstavu v New Yorku doplňují ukázky pozdější tvorby většiny ze zúčastněných výtvarníků, v některých případech i té nejsoučasnější.

Všem zúčastněným umělcům se dostávalo domácích i mezinárodních poct, vystavovali na prestižních místech, vznikaly o nich publikace i filmové dokumenty a byli zváni do soutěžních porot. Svět se nejen ujišťoval o tom, že má co do činění se skutečnými klasiky oboru, ale zároveň s tvůrci, kteří stále přicházejí s něčím novým a fascinujícím, uvedl autor výstavy, kurátor sbírek skla z Uměleckoprůmyslového muzea Milan Hlaveš.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: