9. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Výstava na radnici spojuje Prahu, architekturu a fotografie

Praha stověžatá - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha stověžatá - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Způsoby a metody fotografování architektury ukazuje na snímcích pražských staveb výstava, která je od středy přístupná v Sále architektů na Staroměstské radnici. Druhá výstava z plánovaného třídílného cyklu je vymezena lety 1922 a 1968. Potrvá do konce března a otevřena bude denně.


První část cyklu byla věnována době od vzniku prvního doloženého snímku Prahy z roku 1848 po první dvě desetiletí 20. století. Časové rozmezí pro druhou část cyklu vymezily dva zákony, které v uvedených letech vstoupily v platnost, a to zákon o vytvoření Velké Prahy a zákon o hlavním městě Praze. Oba umožnily výrazné rozšíření města a zásadnější změny ve správě území. Výstava tak ukazuje i architektonické proměny Prahy.

Sál architektů je výstavní prostor ve čtvrtém patře Staroměstské radnice spravovaný Útvarem rozvoje hlavního města Prahy. Program je zaměřen na architekturu, urbanismus, památkovou péči a související obory. Letos měla velký ohlas například výstava Pražská panelová sídliště.

Projekt představuje fotografování architektury jako samostatnou oblast, která má svá specifika. Výběr bezmála 150 fotografií zahrnuje snad všechny podstatné autory fotografující pražskou architekturu v letech 1922 až 1968, včetně autorů pozapomenutých. Zvláště cenné je podle pořadatelů srovnávání různých autorských přístupů v zachycení jednoho motivu. Výstava představí umělecké i amatérské snímky. Podle účelu, pro jaký vznikly, jsou rozděleny do skupin - od fotografií pro reprezentaci, dokumentaci, pohlednice až po snímky pro osobní upomínku.

Díky větší dostupnosti techniky se v daném období změnil zejména amatérský fotograf, fotografování přestalo být záležitostí elity. Proměnilo se také vnímání fotografie architektury ve výtvarné nadsázce. Umělecké fotografie nejvýrazněji odrážejí jak otevřenost světu a avantgardním podnětům v éře meziválečné, tak absurditu a stísněnost poválečné doby.ČTK