2. července 2017 6:57 Lidovky.cz > Relax > Design

Výstava ve Slováckém muzeu představuje práce oděvních návrhářů

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zahájilo výstavu Pod povrchem ornamentu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zahájilo výstavu Pod povrchem ornamentu,... | foto: ČTK

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Slovácké muzeum v Uherském Hradišti dnes otevřelo výstavu Pod povrchem ornamentu, která představuje práce mladých oděvních návrhářů. „Ve své tvorbě se nechali inspirovat oblečením vycházejícím z tradic Slovácka, které propojují s moderním designem,“sdělil mluvčí muzea Pavel Princ.

Výstava je společným dílem Slováckého muzea a Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Její autorkou je Kristýna Petříčková, která ji připravila spolu se svými studenty z ateliérů Designu oděvu a Produktového designu UTB.

„Modely a práce studentů jsou postaveny do konfrontace s inspiračními zdroji v podobě krojových součástek ze sbírek Slováckého muzea,“ uvedla Petříčková.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zahájilo výstavu Pod povrchem ornamentu,...
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zahájilo výstavu Pod povrchem ornamentu,...

Podle etnografky Slováckého muzea a kurátorky výstavy Marie Kondrové se Petříčková dlouhodobě zaměřuje na rekonstrukci historického oděvu i krojových celků. „Společným jmenovatelem všech jejích prací je hluboká znalost nejen předmětu, který je zhotovován, ale také kontextu, ve kterém byl používán, detailní studium a analýza materiálu a samozřejmě jeho následné precizní zpracování. „Při tvorbě nejde o pouhou rekonstrukci, výsledkem je nejčastěji maximálně věrná replika propracovaná do sebemenších detailů,“ uvedla Kondrová.

Výstava nabízí nejen pohled na kořeny lidové kultury, ale zároveň i na původní funkci oděvů. Návštěvníci tak budou moci poznat, jakým způsobem se lidé na Slovácku v minulosti oblékali a jak postupovali při šití oděvů a výrobě látek. Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 8. října.

ČTK