Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Výstava ve Slováckém muzeu představuje práce oděvních návrhářů

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zahájilo výstavu Pod povrchem ornamentu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zahájilo výstavu Pod povrchem ornamentu,... | foto: ČTK

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Slovácké muzeum v Uherském Hradišti dnes otevřelo výstavu Pod povrchem ornamentu, která představuje práce mladých oděvních návrhářů. „Ve své tvorbě se nechali inspirovat oblečením vycházejícím z tradic Slovácka, které propojují s moderním designem,“sdělil mluvčí muzea Pavel Princ.

Výstava je společným dílem Slováckého muzea a Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Její autorkou je Kristýna Petříčková, která ji připravila spolu se svými studenty z ateliérů Designu oděvu a Produktového designu UTB.

„Modely a práce studentů jsou postaveny do konfrontace s inspiračními zdroji v podobě krojových součástek ze sbírek Slováckého muzea,“ uvedla Petříčková.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zahájilo výstavu Pod povrchem ornamentu,...
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zahájilo výstavu Pod povrchem ornamentu,...

Podle etnografky Slováckého muzea a kurátorky výstavy Marie Kondrové se Petříčková dlouhodobě zaměřuje na rekonstrukci historického oděvu i krojových celků. „Společným jmenovatelem všech jejích prací je hluboká znalost nejen předmětu, který je zhotovován, ale také kontextu, ve kterém byl používán, detailní studium a analýza materiálu a samozřejmě jeho následné precizní zpracování. „Při tvorbě nejde o pouhou rekonstrukci, výsledkem je nejčastěji maximálně věrná replika propracovaná do sebemenších detailů,“ uvedla Kondrová.

Výstava nabízí nejen pohled na kořeny lidové kultury, ale zároveň i na původní funkci oděvů. Návštěvníci tak budou moci poznat, jakým způsobem se lidé na Slovácku v minulosti oblékali a jak postupovali při šití oděvů a výrobě látek. Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 8. října.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?