Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzorkovna ve Strašnicích aneb architektura, která baví

Design

  7:00
Studenti architektury si často myslí, že české stavitelství je až příliš vážné. Chybí jim tu rozlet, fantazie, vtip. Jedním ze studií, která tento stereotyp boří, je i D3A, jež v pražských Strašnicích vytvořilo firemní vzorkovnu. Postavena byla tak, aby kvůli ní nepadl jediný strom.

Firemní vzorkovna ve Strašnicích od architektů ze studia D3A foto: Filip Šlapal

Minulý týden jsme popsali realizaci Stanislava Fialy pro firmu distribuující léčiva v pražské Hostivaři. Na práci tohoto architekta se podíváme i dnes. Posuneme se o necelé dva kilometry severozápadně směrem do Strašnic, kde se nachází areál firmy Sipral, předního českého dodavatele obvodových plášťů, především ze skla a lehkých kovů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ O DRUHÉ REALIZACI S.FIALY

Venkovní sezení pro větší komfort uživatelů.

Spolupráce mezi rozvíjející se firmou Sipral a studiem, které tehdy neslo název DA studio, začala už v polovině 90. let. Ředitel firmy Leopold Bareš a Stanislav Fiala jsou spolužáci ze střední školy. Jistě i to pomohlo ke vzájemné důvěře, z níž vznikl na svou dobu výjimečný tovární areál, který i po takřka dvaceti letech hrdě obstojí v současné konkurenci. My se však přesuneme o dalších deset let dále. Tehdy začal vznikat dosud poslední doplněk továrny -takzvaná vzorkovna. Zadání bylo jednoduché: postavit menší pavilon, kde by si potenciální zákazníci mohli prohlédnout produkty firmy - tedy různé typy a barevnosti skla či žaluzie - v měřítku 1 : 1 či si vyzkoušet způsoby čištění fasády.

Kličkovaná mezi stromy

Vyskytl se ovšem jednoduchý problém. Jediné místo, kam bylo možné stavbu umístit, byla zahrada, kterou hojně využívali zaměstnanci a sloužila i k nejrůznějším společenskokulturním akcím. Proto bylo jasné, že je třeba zachovat co největší část.

Architekti proto sáhli k pozoruhodnému hmotovému řešení: jde o stavbu složenou ze čtyř kvádrů propojených třemi klouby. Na budovu továrny je napojena dvoupodlažním mostkem. Sestavu doplňuje betonová eliptická věž s nautickými kruhovými okénky, která obsahuje konferenční místnost. Přední a nejdelší ze čtveřice kvádrů je vyzdvihnut nad terén pomocí ocelové sloupové konstrukce, nakukuje do ulice nad obvodovou betonovou zdí a nechává pod sebou dostatek místa pro propojení dvou částí zahrady. Sestava kvádrů se půdorysně v několika místech láme jako vlak, který narazil do zdi, a vyhýbá se tak vzrostlým stromům.

Kvůli stavbě nemusel padnout jediný strom

Celo prosklená západní fasáda je stíněna sestavou různých venkovních žaluzií a východní je pokryta různobarevnými zbytky alucobondu (sendvič hliník - minerální jádro - hliník). Uvnitř převažuje dřevo (stropy a podlahy), dřevoštěpové desky a ocelové rošty. Nakloněný kvádr je členěn na sestavu osmi kaskádovitě sestupujících individuálních kanceláří, které jsou odděleny zástěnami. Ty však nedosahují až ke stropu a nechávají tak úzký dlouhý prostor částečně otevřený. Připadáte si tu jako v podpalubí lodi, nebo minimálně na hausbótu.

Jednotlivá pracovní místa jsou prosvětlena pomocí úzkého výklopného horizontálního okna ve východní fasádě. Na vnitřní mírně technicistní atmosféře se podílejí odhalené nosné konstrukce, ale i topení, kabely a neuzavřené police skříňových sestav. Kreativní využívání zbytků z produktů firmy nejlépe dokládá prosklený eliptický stůl v konferenční místnosti, jehož nohy jsou tvořeny na svislo postavenými hliníkovými profily oken.

Na celkově krásném prostředí zamrzí jediná věc: ani sedm let po dokončení stavby se nepodařilo zazelenit střechu a vytvořit tak alternativní pobytové prostředí na úrovni korun stromů. Je logické, že potřeba tohoto typu prostoru není největší, zvláště když se zahradu o pár metrů níže podařilo skutečně zachovat v maximální možné míře a cena úprav střechy rovněž nebude z nejmenších.

Využít vše, co dům dal

Mnoho lidí - a zvláště pak začínajících studentů architektury - českou architekturu spojuje s určitou vážností, solidností, podle historika a teoretika Rostislava Šváchy s přísností. Ti kritičtější tato slova nahrazují jinými: česká architektura je podle nich strnulá, nudná, neobsahuje vtip, neumí člověka pobavit, rozesmát, potěšit. Projevuje se to jak v její elementární geometrii - domy ve tvaru krabic od bot -, tak v zacházení s materiály, barvami (jako by čeští architekti neznali jinou barevnou kombinaci než černou, šedou a bílou).

Česká architektura ale pochopitelně nepředstavuje žádné homogenní prostředí. Její součástí jsou práce nejrůznějších individualit. Realizace Stanislava Fialy patří v tomto ohledu k těm nejrozpoznatelnějším. A když se setká s investorem a se zadáním, které ho v jeho přístupu ještě podpoří, vznikne třeba právě objekt, jakým je vzorkovna ve Strašnicích: v zásadě drobná stavba, nicméně plná kreativních řešení, koláž barev, materiálů, tvarů a neotřelých nápadů, jak využít vše, co dům dal. Asi nejpozoruhodnější na celém příběhu je dlouhodobá snaha investora vytvořit v areálu příjemné a inspirativní prostředí pro práci a případně pro přidružené doplňkové aktivity. Celý areál byl navržen jako značně flexibilní, s možností postupného rozšiřování. Přesto však nakonec expanzi firmy nestačil, a ta si tak roku 2007 postavila další logistické centrum pro výrobu a prodej na okraji Prahy. Není bez zajímavosti, že i tato zdánlivě banální úloha je provedena velmi kultivovaně. Podle konceptu D3A ji dokončil Deltaplan a architekt Karel Thér.

FAKTA

Autoři: Stanislav Fiala, D3A www.d3a.cz Spolupráce: Daniela Polubědová, Milan Bulva, Jiří Václavů Realizace: 2005-06 Investor: Sipral, a. s. www.sipral.cz

Důležitost architektonické kvality areálu firmy Sipral je hned dvojí. Kromě krásného prostředí pro zaměstnance i návštěvníky a klienty posloužil jednoznačně jako příklad, kterému se mnohé jiné firmy snažily vyrovnat, či jej dokonce překonat. A budou tak pravděpodobně činit i v následujících letech.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...