Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Za cenu nejmenšího kostela co největší? V Šumné se podařilo

Klidná a symetrická stavba kostela dokázala samozřejmě vstoupit do různorodé okolní zástavby a posílit význam existujícího veřejného prostoru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klidná a symetrická stavba kostela dokázala samozřejmě vstoupit do různorodé okolní zástavby a posílit význam existujícího veřejného prostoru. | foto: ALEXANDRA VIDEMANNOVÁ, PETR FÖRCHGOTT, ARCHIV ATELIERU ŠTĚPÁN

Česko bývá označováno za jednu z nejateističtějších zemí světa. Není tedy divu, že zdejší sakrální stavby jsou často v žalostném stavu. Přesto za posledních dvacet let vzniklo i několik pozoruhodných nových kostelů.

Psali jsme zde již o modlitebnách Církve bratrské, které byly realizovány podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v Černošicích a v Litomyšli. Jedná se o výrazné, nepřehlédnutelné objekty, u nichž je zřejmá doba jejich vzniku. Pokud bychom hledali jejich protipól, tedy stavbu tradiční, statickou a neprovokující, jednu takovou bychom našli v Šumné na jižní Moravě, zhruba deset kilometrů severovýchodně od Znojma. Pochází z dílny architekta Marka Štěpána, jehož další realizaci v tomto regionu – přeměnu bývalé fary v Klentnici na kavárnu s ubytováním – jsme zde recenzovali nedávno.

Obec, to je kostel

Dalo by se říci, že ateliér Marka Štěpána se na stavby sakrálního charakteru specializuje. Při východním okraji obce vyrostl na dosud nepříliš využívané trojúhelníkové parcele v blízkosti obecního úřadu kostel. V zásadě nevelká stavba, která ale mezi okolní různorodou sestavou domů z různých časových období, včetně toho socialistického, působí jako zjevení. A z pozapomenutého prostoru udělala skutečné jádro obce.

Obdélníkový půdorys, symetrická sedlová střecha, bílá hrubá fasáda, jejíž nepřesnost prozrazuje práci rukou, a nikoliv průmyslový fasádní nástřik. Střecha z červených tašek má mírný přesah, oken je co nejméně. Předsazená věž se zvonicí, na celou šířku stavby. Mohutný kříž z probarveného betonu. Sestava malých oken je doplněna trojicemi větších po obou stranách. Hlavní vstup je zvýrazněn ostěním, pozornost upoutá půlkruhový otvor zvonice, a především kónické rozetové okno v apsidě, které díky nezvyklé hloubce ostění vnímavému pozorovateli napovídá, jaké překvapení jej čeká uvnitř.

Při pohledu z dálky vypadá v zásadě drobný kostel výrazně větší.

Při pohledu z dálky vypadá v zásadě drobný kostel výrazně větší.

Vnější strohá obdélníková hmota totiž uvnitř působí úplně jiným dojmem – mnohem útulněji, přátelštěji. Chvíli trvá, než pochopíte, v čem rozdíl spočívá. Jestliže je vnějšek ovládán přímkami a rovnými plochami, tak vnitřek podléhá kruhové geometrii. Kruh se do stavby propisuje jak v půdoryse – hlavní prostor kostela je vymezen dvěma kruhy za sebou –, tak v řezu. Apsida s presbytářem má půlkruhový půdorys, a prostory vznikající mezi vnějším a vnitřním tvarem tak návštěvníkům kostela zůstávají skryty. Podobně je tomu i v řezu, kde je konstrukce z dřevěných obloukových vazníků skryta za slupkou připomínající půlválcovou nosnou klenbu. Z architektonického hlediska na stavbě nenajdeme nic experimentálního, zato je možné označit ji za adekvátní odpověď na místní kontext, požadavky zadavatele a jeho rozpočtové možnosti.

Velmi příjemně působí prostá materiálová a barevná kombinace bílé omítky, keramické dlažby uvnitř, dubových lavic a rovněž dubových rámů oken a měděných detailů oplechování. Za klíčové rozhodnutí je možné označit navržení zvonice s kůrem a hlavním vstupem do kostela na jeho celou šířku, tedy jako jeho pokračování, a nikoliv jako něco dodatečně přidaného. Když se tedy blížíte skrze stromy ke kostelu, zažíváte setkání s monumentální stavbou, která vás následně uvnitř překvapí svojí intimitou. Monumentalita je ještě zesílena vhodným umístěním, kdy se průčelí kostela obrací kolmo k hlavní ose příjezdové komunikace, takže je viditelné už z daleka.

Kostelu je určitě možné vytknout spoustu věcí, především detailů – jak v jeho nejbližším okolí, tak na fasádě. Úpravu veřejných prostor přiléhajících ke kostelu je jistě možné nadále zlepšovat, ale stojí za to připomenout, že celá akce vyšla na 6,5 milionu korun, což je cena, za kterou se dnes staví rodinné domy střední velikosti. Architekt Marek Štěpán poznamenal, že zadání bylo lapidární: za cenu co nejmenší postavit kostel co největší. Podařilo se mu to. Přestože jde o stavbu, jejíž vnitřní rozměry představují pouhých 18 x 9 metrů, její prezence působí mnohem významněji. Je zde možné vypozorovat odkaz románské architektury, která pomocí podobných výrazových prostředků dosahovala podobných efektů.

Klid a přívětivost v celku i v detailech

Nesmírně sympatická je pozornost věnovaná vnitřnímu vybavení, tedy nejen dřevěným lavicím, ale především detailnímu zpracování jednotlivých liturgických předmětů – například kadidelnice nebo svícnů. Realizace působí celistvým dojmem a vyzařuje z ní klid, stabilita a přívětivost. Máte pocit, že na tomto místě kostel stojí od nepaměti, a nikoliv pouze posledních pět let. A to lze jednoznačně označit za velký úspěch, který se nepodaří každý den.

FAKTA

Autor: Marek Jan Štěpán www.atelier-stepan.cz Stavební řešení: Jakub Staník Investor: Fatym Vranov Dodavatel: Atlanta Znojmo Projekt: 2003–05 Realizace: 2005–08 Náklady: 6,5 mil. Kč

Autoři návrhu kostela získali roku 2010 hlavní cenu v soutěži pořádané Klubem za starou Prahu v kategorii nejlepší novostavba v historickém prostředí. Tedy za to, že kostel dokázal nenásilně vstoupit do již existujícího prostředí, neparazituje na něm, a naopak ho výrazně obohacuje.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...