Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za málo peněz skvělá rekonstrukce kina

Design

  7:00
V minulých dílech jsme se věnovali přestavbám za stovky milionů. Rekonstrukce kina Světozor stála milionů jen pár, dokazuje ale, že i s minimem finančních prostředků můžete dosáhnout výrazné změny. A zároveň vytvořit poctu scénografii.

Bar, bílý ostrov uvnitř černého foyer. foto: Andrea Thiel Lhotáková

Roku 2006 se provozovatelé kina Světozor rozhodli k jeho rekonstrukci, i když vzhledem k limitovanému množství finančních prostředků a faktu, že nejsou ani jeho majiteli, by se spíše než o rekonstrukci mělo mluvit o tuningu. Tedy o drobném vylepšení. Po rozhovorech s několika architekty se rozhodli pro Marcelu Steinbachovou a její kancelář Skupina. Ta měla v té době za sebou realizaci několika nízkonákladových interiérů, vesměs s výborným výsledkem. Provozovatelé Světozoru svého rozhodnutí podle mě nikdy nelitovali.

Kino s atmosférou: kolik jich zbylo?

Dlouho mi trvalo, než jsem si plně uvědomil jeden důležitý fakt: jak ubývá individuálních provozovatelů kin, zatímco řetězce multiplexů bobtnají, mizí osobitost interiérů kin. Multiplexy nabízejí velmi unifikované prostředí, stejně jako designově nechvalně proslulé fastfoody. Z rekonstrukce Světozoru jsem tak měl ohromnou radost - kino s atmosférou! Podobnou proměnou prošlo nedávno kino Aero (i na něj v tomto seriálu časem dojde).

Interiér kina Světozor

Koncept úprav interiéru byl až banálně jednoznačný. Zachovat, co zachovat lze (původní obklady, podlahy, vitríny), a vše nové pokud možno sjednotit. Sál dostal tmavošedou barevnost, včetně nových, výrazně pohodlnějších sedaček, na jejichž financování můžete i dnes přispět tzv. adopcí. Za finanční příspěvek se vaše jméno objeví na mosazné destičce na opěradle a na plakátu u vstupu. Před vámi tak již učinily desítky osobností. Jediný barevný akcent sálu představuje „rozpixelované“ logo hvězdy. Tvoří ji vybrané sedačky jiné barvy. To je vše - největší atrakcí sálu je přece (potmě) sledovaný film, tak proč mu konkurovat.

Jediný barevný akcent sálu.

Ve foyer je tomu na letmý pohled podobně, ale zdání klame. Předprostor kina je černě vymalovaný, tak, aby na jeho stěnách mohla být neustále nainstalována výstava filmových plakátů ze sbírky Terryho ponožek (kopie plakátů jsou k prodeji u vstupu). Po sestoupení do podzemí velkorysým, kamenem obloženým schodištěm (původní novoklasicistní budovu z let 1914-1918 projektovali Osvald Polívka a Josef Sakař) vám jeho barevnost zřetelně připomene, že jste v suterénu. Hlavní roli zde ale hrají tři zákoutí, niky. Dvě určené k posezení, ve třetí sídlí bar. Svým pojetím se výrazně vymykají zbytku interiéru, a to nejen odlišnou barevností.

Červený závěs se zadním podsvícením, černobílá podlaha - a jsme uvnitř Twin Peaks

Speciální kapitolu představují záchody. Pokud platí jedna z oblíbených definic, že architektura je umění plýtvat, pak na pánských záchodech si plýtvání užijete dosyta. Vstup do nich je trochu šok. Nejenže se z černého utlumeného prostoru ocitnete v bílém, obloženém keramickými obkladačkami do výšky zhruba dvou metrů a přesvětleném výraznou září zářivek, ale rovněž vstoupíte do prostoru se světlou výškou kolem pěti metrů a k nejbližšímu pisoáru musíte urazit minimálně jednou tolik.

Filmové scény, ve kterých hrají návštěvníci

Překvapení skýtají dvě kabinky na pánských záchodech a čtyři na dámských, které jsem z důvodu této recenze také navštívil. Společně se dvěma zákoutími ve foyer je jejich podoba převzata ze slavných filmových scén. Trochu mě mrzí, že se z popisek nebo na dotaz u baru nedozvíte, ze kterých, ale takové bylo rozhodnutí autorů a investorů, z jejichž dialogu výběr filmů vyšel. Záměrem autorů bylo dále zesílit zvědavost a podpořit fantazii návštěvníků, která se u hostů artového kina dá oprávněně předpokládat.

Pánské toalety jsou pojaty velkoryse.

Rozpoznat dvě hlavní zákoutí ve foyer není až tak velký problém. Můžete se stát aktérem buď scény z Twin Peaks, anebo z Shining Stanleyho Kubricka. Při detailním prostudování zjistíte, že vytvořit dobrou filmovou atmosféru může být velmi levné. Červený závěs z obyčejné látky, schované osvětlení, výrazný černobílý nátěr na podlaze, zesílená podlahová a stropní lišta a pár stovek razítek přímo na omítce jako imitace dražší tapety - a efekt umělého, výjimečného prostředí je navozen.

U toalet je tomu obdobně. Stačí použít individuálně vybrané obkladačky nebo samolepicí fólii pro jednotlivé záchodové kabinky, a můžete být okamžitě v Paříži nebo v losangeleské čtvrti Inglewood. Bar, další ostrov bílého prostoru uvnitř černé vstupní haly, je doplněn neonovou replikou z dalšího filmu, umístěnou pod stropem.

Skvělý celek převažuje nad nedotaženými drobnostmi

Při bližším prohlédnutí zaregistrujete i velmi kultivované kování jednotlivých dveří, nejsubtilnější možné zářivky na toaletách, originální stojany na prospekty a vtipnou grafiku. Škoda že nedošlo k realizaci malého baru na úrovni ulice.

Vtipně vyladěné toalety, stačí použít individuálně vybrané obkladačky nebo samolepicí fólii.
Toalety kina Světozor.

Toalety ze slavných filmových scén.

Na kvalitě provedení (a tedy na trvanlivosti) některých částí rekonstrukce se podepsaly slabé finanční možnosti investora, které dosti kontrastují s původní materiálovou velkorysostí, lépe řečeno opulentností pražského paláce, ale vtipný a zábavný koncept dokáže i tyto nedostatky udržet. Jste ochotni je tolerovat, protože celkový pocit je skvělý.

FAKTA

Autor: Marcela Steinbachová Spolupráce: Bronislav Stratil, Marek Kopeč www.skupina.org Projekt a realizace: 2006-2007

I to je jeden ze způsobů, jak vytvořit kvalitu. Když nepřesnosti a do dokonalosti nedovedené detaily neshodí celkový dojem, víte, že jste ve výjimečné realizaci. Při příští návštěvě toalet v kině Světozor můžete přemýšlet, ve kterém filmu jste je měli možnost vidět. Ohromně oceňuji, když vás autoři neberou jako pouhé pasivní uživatele, ale drobnými rozhodnutími vás vtahují do hry. Jako by vám říkali: Schválně, jestli na to přijdete.

Autoři: