3. října 2018 5:49 Lidovky.cz > Relax > Design

Začíná Fotograf Festival. Letos s názvem Ne-práce: Zaměstnání volnem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jennifer Lyn Morone - Meeting Minute | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jennifer Lyn Morone - Meeting Minute | foto: Fotograf festival

Fotograf Festival již poosmé propojí české a zahraniční autory, které spojuje médium fotografie a kteří nabourávají zažité stereotypy ve společnosti. Letošním tématem je tenká hranice mezi prací a volným časem, která se v 21. století vytrácí.

Letos festival poukazuje na práci, která je neviditelná a prováděná často ve vlastním volném čase a na fakt, že naopak práci čím dál více narušuje prokrastinace, a to především skrze digitální technologie. 

Lucie Rosenfeldová, K managementu pochybnosti,
Plačky nad příliš dlouhým životem, Barbora Kleinhamplová, 2018

V průběhu celého října budou probíhat výstavy, performance a komentované prohlídky v etablovaných galeriích i méně tradičních výstavních místech. V sobotu 6. října proběhne celodenní sympozium s provokativním názvem Věčné prázdniny se zahraničními hosty nad tématem práce a jejích současných těžko uchopitelných podob. 

Fotograf festival bude zahájen 1. října v 15:00 na Maltézském náměstí a potrvá do 1. listopadu 2018 na vybraných místech v Praze. Podrobné informace o programu je možné získat na www.fotografestival.cz. Vstup na výstavy je zdarma, na sympozium je vstupné 100 Kč.

„Osmý ročník Fotograf Festivalu představuje program propojující médium fotografie s diskutovanými sociálními otázkami z oblastí práce a volného času. S četnými změnami v oblasti pracovní síly, pracovní náplně a ve způsobech jejího vykonávání, se nutně mění i obsah slova „práce“. Stejně tak se dlouhodobě proměňuje vztah mezi časovými režimy, které stále tradičně označujeme jako pracovní a volný čas. Téma shrnuje záměrný protiklad v názvu letošního ročníku, kterým je Ne-práce: Zaměstnání volnem a odkazuje k němu i provokativní zpracování vizuálního stylu festivalu. Jako každý rok se festival zaměří i na specifika fotografie a reprodukovatelného obrazu jako takového, a to skrze tvorbu zahraničních i domácích autorek a autorů,“ vysvětluje kurátorka letošního ročníku Tereza Rudolf.

Nakolik jsme v současném světě pouze hodnotnými daty a jak s takovým chápáním kreativně pracovat, zjišťuje americká umělkyně Jennifer Lyn Morone. Její výstava na pomezí designu, uměleckého zpracování sebe sama a experimentálního komerčního projektu se otevře v úterý 2. října v galerii Kvalitář. Příznivci tradičněji pojímaného zpracování digitálního a analogového obrazu se mohou těšit na komentovanou prohlídku v galerii Fotografic, kde je fotografka Libuše Jarcovjáková 3. října provede zátišími rozestlaných postelí a představí tak své zatím dosud nezveřejněné fotografie z osmdesátých let.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz